Kleszcze atakują. Jest ich coraz więcej. Jak się chronić?

Data publikacji: 16.07.2024 21:45
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 07:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kleszcze mogą być nosicielami bardzo  groźnych chorób
Kleszcze mogą być nosicielami bardzo groźnych chorób, Autor - Shutterstock/KPixMining
Wzrost średnich temperatur powietrza zdecydowanie zwiększa aktywność i liczebność pajęczaków - w tym kleszczy. Ocieplenie klimatu, stosunkowo lekkie zimy, a także zalesianie nieużytków rolnych wyznaczonych do tego celu przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, sprawiają, że kleszcze zajmują coraz rozleglejsze tereny.
  • Wzrost średnich temperatur powietrza zdecydowanie zwiększa aktywność i liczebność pajęczaków - w tym kleszczy.
  • Kleszcze przenoszą wiele chorób, kilkanaście różnych wirusów, bakterii, pasożytów, pierwotniaków.
  • Warto sadzić rośliny pachnące, jak lawenda, rozmaryn czy czosnek, bo ich zapach odstrasza kleszcze. 

Rośnie też zagrożenie przenoszenia przez nie groźnych dla zdrowia: bakterii, wirusów i pierwotniaków. Badania epidemiologiczne potwierdzają rosnąca liczbę zachorowań na boreliozę (2017 r. - 21 516 przypadków), a także kleszczowe zapalenie mózgu (KZM 2019 r. - 265 zachorowań).

- Kleszcze przenoszą kilkanaście różnych wirusów, bakterii, pasożytów, pierwotniaków. Oczywiście dla ludzi najgroźniejsze są dwie choroby przenoszone przez kleszcze, czyli kleszczowe zapalenie mózgu, które jest chorobą wirusową, oraz borelioza, która jest chorobą bakteryjną - mówi na antenie Jedynki lek. Anna Plucik-Mrożek, internistka, specjalistka chorób wewnętrznych. 

Gdzie spotkamy kleszcze?

Są miejsca, w których kleszcze czują się najlepiej, np. leszczyny znajdujące się w cieniu, więc wybierając się na zbieranie orzechów laskowych, trzeba pamiętać o zagrożeniu. To samo ostrzeżenie dotyczy jeżyn, które są polecane w profilaktyce osteoporozy czy leczeniu przeziębień z uwagi na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale też tworzą zbite i dobrze osłonięte od wiatru i słońca miejsca - które uwielbiają kleszcze.

W swoich ogródkach warto sadzić rośliny pachnące, takie jak lawenda, rozmaryn czy czosnek, bo właśnie ich zapach odstrasza kleszcze. 

- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zrobił, na bazie rozpoznawalności kleszczy, symulację ogólnopolską. Wynika z niej, że kleszcza możemy spotkać wszędzie. Zaczynają one bytować od temperatury 7 stopni Celsjusza, a w związku z tym, że mamy zimy trochę łagodniejsze, mogą przeżyć całą zimę - zwraca uwagę gościni audycji. 


Uwaga na kleszcze! Uwaga na kleszcze!

Jak się ubrać?

- Jeżeli idziemy do lasu czy w jakiś teren zielony, należy założyć coś z długim rękawem i długie spodnie. Jak będziemy szli przez wysokie trawy, nie rezygnujmy z wysokich butów. Kleszcze nie widzą, ale bardzo dobrze reagują na zwiększone stężenie dwutlenku węgla, które człowiek wydziela, jak również na wyższą temperaturę i na drgania podłoża - wyjaśnia ekspertka. 

Czytaj też:


POSŁUCHAJ

19:42

Kleszcze atakują. Jest ich coraz więcej. Jak się chronić? (Eureka/Jedynka)

 

W audycji również:

"Życie jest formą istnienia białka" - pisała Agnieszka Osiecka, a czas i postęp nauki potwierdzają jej słowa. Około 20 tysięcy białek, ze swoją trójwymiarową strukturą, stanowi podstawowy budulec organizmu. Ich struktura determinuje funkcje w komórkach, wpływając na nasze zdrowie, długość życia i cechy indywidualne.

Nowoczesne techniki obrazowania oraz sztuczna inteligencja umożliwiły rozszyfrowanie nie tylko struktury białek, ale także innych kluczowych biomolekuł, jak DNA i RNA. Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć struktury wielocząsteczkowych kompleksów tworzonych przez białka z innymi molekułami komórkowymi.

Praktyczne zastosowanie tych odkryć daje naukowcom wgląd w złożone interakcje istotne dla biologii i medycyny, otwierając drogę do opracowania nowych, skutecznych leków i terapii. O tych przełomowych zmianach w nauce i nowym spojrzeniu na człowieka opowiedział prof. Marcin Nowotny, jeden z najbardziej znanych biologów strukturalnych w Polsce, kierownik Laboratorium Struktury Białka w MIBMiK, członek EMBO - Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski 

Goście: lek. Anna Plucik-Mrożek (internistka, specjalistka chorób wewnętrznych), prof. Marcin Nowotny (kierownik Laboratorium Struktury Białka w MIBMiK, członek EMBO - Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej)

Data emisji: 16.07.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.