- Rozmawiam w tej sprawie z ministrem finansów. Jeśli chodzi o polski rząd, to jest zrozumienie, że nakłady na rozwój to kluczowa sprawa dla polskiej gospodarki. Złotówka wydana na badania i rozwój przynosi 13 zł do budżetu – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek. Gość Grzegorza Osieckiego dodał, że w zwiększaniu środków na ten cel trzeba obracać się w polskich realiach budżetowych.
Zabrakło zapisów w KPO
Szef resortu nauki wskazał, że Polska wiele straciła w kwestii pozyskiwania pieniędzy na działalność w tym sektorze. - Wielką rozwojową szansą jeśli chodzi o badania i rozwój był Krajowy Plan Odbudowy. Wystarczyło, żeby w KPO nasi poprzednicy wpisali na poziomie 9-10 procent nakłady na badania, rozwój, szkolnictwo wyższe, instytuty naukowe – zaznaczył minister nauki. W takiej sytuacji byłoby dodatkowo 20-25 mld zł, które mogłyby zafunkcjonować w polskiej gospodarce i polskiej nauce. – Tę szansę straciliśmy. Musimy rzeczywiście, jeśli chodzi o kolejne perspektywy finansowe, zdecydowanie wzmocnić aktywność w pozyskiwaniu środków dla polskiej nauki – podkreślił Dariusz Wieczorek.
Wskazał, że ważne jest też znalezienie nowych źródeł finansowania. - Chcemy próbować szukać rozwiązań, które pozwolą na to, żeby większe nakłady na badania i rozwój płynęły z sektora prywatnego, z sektora przedsiębiorstw. Musimy wprowadzać mechanizmy, które będą do polskiej nauki transferowały środki finansowe – podkreślił.
Analiza finansów i podwyżki dla kadry
Gość "Sygnałów Dnia" powiedział też o pogłębionej analizie finansowania badań i rozwoju. Sprawdzamy dane pod kątem ulg, które do tej pory funkcjonowały. Przygotowujemy raport, żeby sprawdzić, co można tu poprawić. Wspólnie z SGH opracowujemy analizę i będziemy rozmawiali z ministrem finansów co do tej analizy. Na koniec 2023 roku wzrost nakładów na naukę wyniósł 23 proc. w tym były podwyżki dla kadry akademickiej, dla nauczycieli, dla pracowników, co też jest bardzo ważne. Chcemy przywrócić autorytet pracownika uczelni - stąd te wysokie podwyżki – dodał minister nauki.
Czytaj także:
Dariusz Wieczorek wspomniał też m.in. o nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. - Chciałbym, żeby w projekcie ustawy pojawiły się zapisy, że gdy uczelnia łamie wszelkie zasady, to minister może natychmiast taką uczelnię zamknąć. To nauczka z Collegium Humanum. W tym zakresie minister musi być bezwzględny w trosce o studentów – zaznaczył minister nauki.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Grzegorz Osiecki
Gość: Dariusz Wieczorek (minister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 29.07.2024
Godzina emisji: 8.15
Jedynka/łp