Jak zadbać o chłód w mieszkaniu? Jakie rozwiązania proponują naukowcy?

Data publikacji: 16.08.2024 21:50
Ostatnia aktualizacja: 17.08.2024 13:26
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak ochłodzić mieszkanie w upał?
Jak ochłodzić mieszkanie w upał?, Autor - fizkes/shutterstock.com
Według raportu Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, nawet 19 proc. domów w Europie w lecie nie zapewnia schronienia przed upałem. Jak zadbać o chłód w mieszkaniu? Jakie rozwiązania proponują naukowcy? 
  • W audycji "Eureka" mówiliśmy o tym, jak przeżyć w mieszkaniu czy w domu, gdy na zewnątrz panują upały.

Jak podkreślił w audycji "Eureka" dr Jerzy Kwiatkowski z Narodowej Agencji Poszanowania Energii, w pierwszej kolejności władze państwowe i samorządowe powinny zadbać o to, by obniżyć temperaturę poprzez odpowiednie przepisy dotyczące projektowania miast, infrastruktury zielonej (roślinność), infrastruktury błękitnej (woda).

W zabetonowanych, wyasfaltowanych miejscowościach, w których korytarze powietrzne zostały zabudowane, bo każdy metr to konkretne pieniądze, odnotowywane są temperatury afrykańskie.

Zasłony i żarówki ledowe

A co możemy zrobić sami, by zadbać o chłód w mieszkaniu czy w domu? - Możemy zastosować różnego rodzaju zacienienia. Można zamontować sobie zasłony (dobre rozwiązanie to zasłony zewnętrzne), rolety, żaluzje, markizy - wskazał dr Kwiatkowski.

Ekspert zalecił też wymianę oświetlenia na ledowe - źródła ledowe oddają mniej ciepła. Kolejny element to wietrzenie. Okna otwieramy późno wieczorem, w nocy lub nad ranem, gdy temperatura jest najniższa. Gdy zaczyna się upał, powinniśmy ograniczyć napływ powietrza do pomieszczeń. 

PAP/Maciej Zieliński PAP/Maciej Zieliński

Zamknięty krąg problemów

Możemy również zastosować urządzenia, które odprowadzą ciepło z pomieszczenia na zewnątrz. Na przykład pompy ciepła. - My o nich mówimy głównie w okresie zimowym, w kontekście ogrzewania, ale one mogą działać na dwa sposoby - w okresie letnim mogą odprowadzać ciepło - wskazał ekspert.

Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Po pierwsze jest drogie (lub bardzo drogie, jeśli miałoby nam służyć tylko latem). Po drugie - jest efektywne tylko wtedy, kiedy budynek jest zmodernizowany pod względem energetycznym (najlepiej skonsultować się ze specjalistą). 

Na dodatek, wyrzucając ciepłe powietrze na zewnątrz, zwiększamy temperaturę otoczenia, co powoduje, że... musimy się jeszcze bardziej chłodzić. Do tego pompy ciepła, podobnie, jak klimatyzatory, mają sprężarkę, która jest napędzana energią elektryczną, której produkcja powoduje emisję gazów cieplarnianych, czyli... przyczynia się do wzrostu temperatury globalnej. No i jeszcze te rachunki za prąd.


POSŁUCHAJ

19:34

Jak zadbać o chłód w mieszkaniu? Jakie rozwiązania proponują naukowcy? (Eureka/Jedynka)

 

PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

O przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, POChP, opowiedział internista, specjalista chorób płuc i alergolog prof. Paweł Śliwiński.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. Paweł Śliwiński (internista, specjalista chorób płuc i alergolog) i dr Jerzy Kwiatkowski (Narodowa Agencja Poszanowania Energii)

Data emisji: 16.08.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.