Skąd się wzięło bagno... Całowanie? "Lato z Radiem" w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

Data publikacji: 21.08.2024 12:46
Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 14:00
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mazowiecki Park Krajobrazowy, leśny rezerwat przyrody 'Bagno Bocianowskie',
Mazowiecki Park Krajobrazowy, leśny rezerwat przyrody 'Bagno Bocianowskie',, Autor - Marek Zajdler / East News
Mazowiecki Park Krajobrazowy to miejsce pełne urokliwych miejsc, do których należy zaliczyć trzy wyjątkowe bagna. Bocianowskie, Goździkowe, Całowanie - razem z naszą reporterką Małgorzatą Abgarowicz spacerowaliśmy drewnianymi kładkami i obejrzeliśmy wydmy śródlądowe.
  • Mazowiecki Park Krajobrazowy to obszar ochrony ciągnący się pasem wzdłuż Wisły od Marysina Wawerskiego na terenie Warszawy aż po Pilawę i Osieck.
  • Ponad 70 proc. powierzchni parku zajmują lasy, przede wszystkim sosnowe z niemal wszystkimi typami borów. Na terenie parku zachowały się również torfowiska.
  • W "Lecie z Radiem" odwiedziliśmy trzy bagna: Bocianowskie, Goździkowe i Całowanie.

Kiedy powstał Mazowiecki Park Krajobrazowy?

Mazowiecki Park Krajobrazowy utworzony został w latach 1986–1988. Trzy znajdujące się tu bagna oferują niezwykłą różnorodność. - Bagno Całowanie jest olbrzymim obszarem. To kilka tysięcy hektarów łąk, lasów, torfowisk. Bagno Bocianowskie to już lustro wody i las dookoła. Perełką jest mikroskopijne bagienko Goździkowe - zwraca uwagę Robert Belina.

YouTube/Mazowieckie Parki Krajobrazowe

Czym jest Bagno Całowanie?

Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk niskich na Mazowszu. Prowadzi tu malownicza ścieżka przyrodnicza "13 błota stóp". - Jej częścią jest wieża widokowa, która prezentuje nam tę otwartą przestrzeń porośniętą roślinami zielnymi, wierzbami. Po prostu dzikość przyrody - nie ma wątpliwości gość "Lata z Radiem". Dodaje, że ścieżka liczy 620 metrów. By cieszyć się ciszą i spokojem, najlepiej pojawić się tu w dzień powszedni.

Nazwa bagna wzięła się od nazwy wsi znajdującej się nieopodal. - Była własnością rodziny Całowańskich. Według legendy, kiedy protoplaści rodu pojawili się tu po raz pierwszy i dostali wieś, to całowali się pod dębem czy lipą, i w związku z tym właśnie taka, a nie inna nazwa - tłumaczy rozmówca Małgorzaty Abgarowicz. Samo bagno powstało w okresie polodowcowym, w wyniku nawarstwiania osadów organicznych. 

Jakie gatunki można spotkać na Bagnie Bocianowskim?

Rezerwat "Bagno Bocianowskie" znajduje się pomiędzy Celestynowem a wsią Bocian. - Przed nami rozpościera się piękny widok na bagno z martwymi sosnami, z turzycami. Ma pewną dozę tajemniczości. Celem ochrony tego rezerwatu jest przede wszystkim utrzymanie torfowiska - podkreśla gość Jedynki. Można tu spotkać nie tylko bociana białego, ale również bociana czarnego, żurawie, kaczki czy bobry. 

Warto jednak wspomnieć, że aktualnie niezbyt często usłyszymy głośne ptasie śpiewy. - Jest już sierpień. Migrujące ptaki powoli zaczynają myśleć o tym, żeby odlecieć. Ptaki głównie się pierzą, część z nich nie lata. A śpiewy to głównie miesiące wiosenne, kwiecień, maj czy czerwiec - przypomina Robert Belina. Dodajmy, że miejsce to, z uwagi na swoją malowniczość, wykorzystywano w kinematografii. Kręcono tu m.in. serial "Korona królów". 

Czym są rosiczki?

Bagno Goździkowe to miejsce, w którym spotkać można niezwykle ciekawą roślinę. Chodzi o rosiczkę. - Ma ona specjalne chwytające pułapki z substancją, do której przylepiają się muszki i inne owady. Spożywając je, uzupełnia swoje składniki pokarmowe - wskazuje gość "Lata z Radiem". Dodaje, że charakterystyczne dla mazowieckiego krajobrazu są wydmy i obniżenia, w których znajdują się torfowiska. 

----

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Patryk Michalski

Reporterka: Małgorzata Abgarowicz

Gość: Robert Belina (Mazowiecki Park Krajobrazowy)

Data emisji: 21.08.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg/wmkor

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.