Sztuka japońska w sercu Krakowa. Czym jest Muzeum "Manggha"?

Data publikacji: 22.08.2024 09:20
Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 09:53
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawa KIMONO w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Wystawa KIMONO w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Autor - PAP/Łukasz Gągulski
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie obchodzi w tym roku trzydziestolecie istnienia. Nazwa placówki wywodzi się bezpośrednio od pseudonimu Feliksa Jasieńskiego, którego kolekcja stanowiła impuls dla powstania muzeum. 
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" zostało otwarte w roku 1994. 
  • Fundatorami placówki są Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Wybitny polski reżyser w roku 1987 otrzymał Nagrodę Kioto.
  • Całą sumę postanowił przeznaczyć na wybudowanie instytucji, w której można byłoby umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego. 

Jak powstało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"?

Muzeum "Manggha" od początku miało stanowić "dom dla kolekcji sztuki japońskiej", od roku 1920 przechowywanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Jeżeli nagroda z Japonii, to trzeba było pomyśleć, co jest japońskiego w Krakowie - mówił w jednym z archiwalnych wywiadów sam Andrzej Wajda. Kolekcja, zgromadzona głównie przez Feliksa Jasieńskiego, stanowi jeden z największych tego typu zbiorów w Europie. 

Kolekcja zgromadzona przez Feliksa Jasieńskiego

Jasieński zbierał nie tylko drzeworyty, ale również inne przejawy japońskiej sztuki (choćby użytkowej). - Mieliśmy w historii taki okres, który nazywamy japonizmem. Właśnie Jasieński na początku XX wieku spowodował, że polscy malarze poznali sztukę japońską i że odegrała ona ważną rolę - analizował reżyser. Krystyna Zachwatowicz przypomniała, że pierwsza wystawa miała miejsce w warszawskiej Zachęcie. Nie została jednak dobrze przyjęta. 

YouTube/mangghaKR

Jubileuszowe wystawy w Muzeum "Manggha"

Katarzyna Nowak, dyrektor Muzeum "Manggha", zwraca uwagę, że choć cały rok 2024 jest rokiem jubileuszowym, to kulminacja obchodów przypadnie na koniec listopada. - Sięgamy do naszych zasobów. Będziemy opowiadać o wielkim kolekcjonerze, znawcy sztuki japońskiej, który zachęcił do podejmowania japońskich tematów. Ale to również kolekcja gromadzona już przez naszą instytucję - podkreśla gość "Kulturalnej Jedynki".


Czytaj także:


Wystawa poświęcona twórcom Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

Pierwsza wystawa przygotowana zostanie przez artystów, kustoszy i kuratorów związanych z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej. - Każdy z nich dostał zadanie, by wybrać jeden obiekt z kolekcji i uzasadnić ten wybór - zdradza Katarzyna Nowak. Druga wystawa, zatytułowana "To wszystko da się zrealizować", poświęcona będzie życiu i twórczości fundatorów placówki. Tu wykorzystane zostaną materiały archiwalne. 


POSŁUCHAJ

10:30

Sztuka japońska w sercu Krakowa. Czym jest Muzeum "Manggha"? (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 21.08.2024 r. 

Godzina emisji: 23.42

mg/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.