Państwowa Komisja Wyborcza kolejny raz zajmuje się oceną sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości z kampanii wyborczej. Przewodniczący Komisji Sylwester Marciniak liczy jednak, że uda się podjąć ostateczną decyzję.
Przypomniał też pozostałym członkom PKW, że wynik obrad będzie miał "olbrzymi wpływ na stan demokracji w Polsce".
Salomonowa decyzja
Prowadzący audycję Karol Surówka zauważył, że z wypowiedzi polityków wynika, iż nieważne, jaką decyzję podejmie PKW, to i tak mówimy o "standardach białoruskich". PiS twierdzi, że jeżeli subwencja zostanie odebrana, to to są standardy białoruskie, z kolei koalicja rządowa utrzymuje, że jeżeli PiS nie zostanie ukarany za używanie środków publicznych w kampanii wyborczej, to również są to standardy białoruskie.
Dr hab. Wojciech Rafałowski odparł, że PKW w tej sytuacji musi podjąć salomonową decyzję. Dodał jednocześnie, że "prawo na podstawie którego PKW podejmuje decyzje, zostało zmienione (za rządów Zjednoczonej Prawicy - red.)". - Przestali tam zasiadać sędziowie - mówił socjolog UW.
Czytaj także:
Ekspert tłumaczył ponadto, że prawo związane z finansowaniem partii politycznych "jest bardzo restrykcyjne, ale jednocześnie jest jak sito". - Można dosyć łatwo używać różnych środków, które do tego sprawozdania nie trafiają, albo zaczynać kampanię, zanim została ona oficjalnie ogłoszona - zauważył.
Gość Jedynki doprecyzował, że chodzi o prekampanię. - W socjologii o tym zjawisku mówimy jako o kampanii permanentnej, czyli że politycy ciągle prowadzą kampanię wyborczą - dodał.
Niekończące się kampanie
Dr hab. Wojciech Rafałowski tłumaczył ponadto, że podczas takiej niekończącej się kampanii wyborczej politycy cały czas prowadzą działania, które mają charakter działań kampanijnych.
- PKW ocenia tylko wycinek problemu, bo doskonale wiemy, że większość na przykład tych pikników 800+, które są przedmiotem dyskusji, organizowano, zanim się rozpoczęła kampania wyborcza - przypomniał, dodając, że PKW ocenia bardzo mały fragment tego zjawiska.
- Niewiele może z tego wyciągnąć, ponieważ nawet jeżeli posłowie obecnej koalicji mówią o milionowych nadużyciach, to te nadużycia, które prawdopodobnie miały miejsce - one nie podlegają kontroli PKW - podkreślił.
Socjolog UW powtórzył, że prawo o finansowaniu partii politycznych jest jak sito. - Bardzo dużo przez to sito przejdzie i nie podlega kontroli, co jest oczywiście problemem, bo stworzenie dobrego prawa to jest podstawa funkcjonowania demokracji - ocenił dr hab. Wojciech Rafałowski.
Audycja: W samo południe
Prowadził: Karol Surówka
Gość: dr hab. Wojciech Rafałowski (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 29.08.2024
Godzina emisji: 12.23
pkur/PR1/wmkor