GLOWS. Polska technologia debiutuje w projekcie NASA

Data publikacji: 03.09.2024 09:00
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 09:17
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Urządzenie GLOWS. Fot. Centrum Badań Kosmicznych PAN
Urządzenie GLOWS. Fot. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Autor - Centrum Badań Kosmicznych PAN
GLOWS (Global Solar Wind Structure) to jeden z 10 instrumentów, które znajdą się na pokładzie satelity NASA IMAP (The Interstellar Mapping and Acceleration Probe). Jako jedyny w historii misji kosmicznych NASA, GLOWS jest całkowicie polskim instrumentem, zaprojektowanym i zbudowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN. 
  • GLOWS to jeden z 10 instrumentów, które znajdą się na pokładzie satelity NASA IMAP.
  • Jako jedyny w historii misji kosmicznych NASA, GLOWS jest całkowicie polskim instrumentem.
  • Został zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN. 

Będzie badał wpływ wiatru słonecznego na gaz wodorowy znajdujący się w heliosferze. Pozwoli też na analizę rozkładu międzygwiazdowego neutralnego wodoru (ISN H) oraz słonecznego ciśnienia promieniowania działającego na atomy wodoru.

- Sam przyrząd wygląda dosyć niepozornie: metalowa skrzyneczka z obiektywem, ale elektronika w środku jest dosyć wyrafinowana - mówi w "Eurece" prof. Maciej Bzowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

POSŁUCHAJ

20:23

GLOWS. Pierwszy polski eksperyment na misji NASA (Eureka/Jedynka)

Start misji NASA IMAP zaplanowano na 2025 rok. Jej celem jest badanie granic heliosfery, czyli swego rodzaju bąbla elektromagnetycznego otaczającego i chroniącego Układ Słoneczny. W przygotowanie misji zaangażowanych jest ponad 20 instytucji partnerskich, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN.

- To pierwszy polski eksperyment na misji NASA. Robimy go w Centrum Badań Kosmicznych, oczywiście we współpracy z polskimi firmami prywatnymi oraz naszymi partnerami amerykańskimi. Tak naprawdę to się czuję trochę tak, jakbym chodził po polu minowym, bo my się tego wszystkiego uczymy. Wydaje mi się, że warto zadbać, żeby te doświadczenia - już nawet nie naukowe, ale takie techniczno-organizacyjne - nie przepadły - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Zobacz także: 

Poza tym w audycji:

Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz innymi instytucjami z Włoch, Islandii i Australii, dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie fotoniki. Zespół zademonstrował nowatorskie metody tworzenia kryształów perowskitowych o precyzyjnie określonych kształtach, które mogą być używane w technologii fotonicznej jako falowody, sprzęgacze, rozdzielacze i modulatory. 

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: prof. Michał Matuszewski (Instytut Fizyki PAN), prof. Maciej Bzowski (Centrum Badań Kosmicznych PAN)

Data emisji: 2.09.2024 r. 

Godzina emisji: 19.30

kh/wmkor

Klub książki
Klub książki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.