Powódź to ogromne zagrożenie. Kiedy ewakuacja powinna być przymusowa?

Data publikacji: 16.09.2024 14:28
Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 19:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ewakuacja mieszkańców z zalanych terenów
Ewakuacja mieszkańców z zalanych terenów, Autor - Michal Dubiel/REPORTER
Na południu Polski trwa walka z powodzią. Ustępująca woda pozostawia po sobie zgliszcza i zniszczenie. Czy w przypadku klęski żywiołowej i zagrożenia życia ewakuacja powinna być przymusowa? Porozmawialiśmy o tym z Jarosławem Świątkiem, psychologiem społecznym, i z mecenas Karoliną Pilawską.

Przez Polskę przechodzi fala powodziowa. Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Tama w Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim została przerwana. W Głuchołazach w powiecie nyskim napór wody zniszczył most tymczasowy. Do Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju właściwie nie można dojechać. Pod wodą są ulice Kłodzka. 

POSŁUCHAJ

31:32

Powódź to ogromne zagrożenie. Kiedy ewakuacja powinna być przymusowa? (Jedynka/Tylko szczerze)

 

Z terenów zagrożonych powodzią ewakuowani są kolejni mieszkańcy. Zdarza się jednak, że niektóre osoby odmawiają opuszczenia swoich domów mimo nadchodzącej wielkiej wody. - Po kilku godzinach, kiedy sytuacja staje się o wiele bardziej dramatyczna, te osoby bardzo często wzywają pomoc. Wtedy ta akcja ratunkowa jest o wiele trudniejsza i bardziej ryzykowna nie tylko dla tych, którzy wzywają pomoc, ale również dla tych, którzy ją niosą - mówił Krzysztof Grzybowski.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Goście: Jarosław Świątek (psycholog społeczny), Karolina Pilawska (mecenas)

Data emisji: 16.09.2024 

Godzina emisji: 13.00-14.00

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.