Zawód strażaka od lat znajduje się w czołówce rankingów zaufania społecznego. Tak jest również teraz podczas powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę. Praktycznie nie ma przekazu medialnego bez wizerunku ciężko pracujących strażaków ratujących ludzkie życie, ich dobytek, a także zwierzęta. Pracują bez przerwy, dzień i noc, walcząc z żywiołem.
Jak są przygotowywani do tak trudnych i niebezpiecznych zadań, do pracy w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu z uwagi na skażenia jakie niesie wezbrana woda? Okazuje się, że podczas studiów pożarniczych strażacy szkolą się z takich dziedzin, jak chemia, fizyka, architektura, technologia budownictwa czy ratownictwo medyczne.
- Na studiach dla strażaków w służbie kandydackiej mamy wszystkie te przedmioty. To jest zarówno budownictwo, wytrzymałość materiałów, obliczenia inżynierskie, symulacje komputerowe. Państwowa Straż Pożarna porusza się w każdej specjalizacji ratownictwa. To nie jest jedynie gaszenie pożarów, bo to tylko jakiś ułamek naszych interwencji - mówi magnificencja rektor-komendant Akademii Pożarniczej, starszy brygadier doktor inżynier Tomasz Klimczak, profesor uczelni.
Służba pożarnicza obejmuje także ratownictwo specjalistyczne w postaci chemicznego, biologicznego, radiologicznego, wysokościowego i medycznego.
Łączenie teorii i praktyki
Jak student Akademii Pożarniczej zdobywa doświadczenie? - Ma do dyspozycji 25-hektarowy poligon, który jest zlokalizowany w Nowym Dworze Mazowieckim. Tam uczy się tego rzemiosła i praktyki. Studiowanie na studiach dla strażaków służby kandydackiej wiąże się z łączeniem praktyki z teorią. To, co student nauczy się na wykładach, później musi skonfrontować na poligonie. Na stanowiskach ćwiczebnych może w boju przećwiczyć każdy aspekt ratownictwa, w którym ma do czynienia jako strażak – wyjaśnia st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak.
Strażak, zanim podejmie udział w działaniach ratowniczych, przechodzi przeszkolenie. Trwa ono około roku. Dopiero po tym czasie zdobywa uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczych.
Poza tym w audycji:
Opieka nad mamą i noworodkiem w czasie ciąży i po porodzie: co warto wiedzieć i jak może pomóc personel medyczny młodym rodzicom.
Jakie są najnowsze trendy i technologie stosowane w opiece nad matką i dzieckiem? Ekspertem, który nam o tym opowiedział, był dr n. med. Wojciech Puzyna - ginekolog położnik (Szpital Specjalistyczny Św. Zofii w Warszawie).
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: starszy brygadier doktor inżynier Tomasz Klimczak (magnificencja rektor-komendant Akademii Pożarniczej, profesor uczelni), dr n. med. Wojciech Puzyna (ginekolog położnik, Szpital Specjalistyczny Św. Zofii w Warszawie)
Data emisji: 17.09.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
Strażacy niosą pomoc podczas powodzi. Jak wygląda ich szkolenie? - Jedynka - polskieradio.pl