Krzyżacka wieża, Anna Wazówna i różnorodna architektura. "Jedyne takie miejsce" z Brodnicy

Data publikacji: 19.10.2024 12:05
Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 12:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Patryk Bedliński w Brodnicy
Patryk Bedliński w Brodnicy, Autor - Polskie Radio
Brodnica znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, jest położona po obu stronach rzeki Drwęcy. Pierwszy zapis dotyczący miasta pochodzi z 1298 roku. Nazywana "Bramą Mazur" kusi spokojem i licznymi zabytkami datowanymi od średniowiecza aż po wiek XIX. 

Jaka architektura występuje w Brodnicy?

Najstarszą częścią Brodnicy jest leżące na lewym brzegu Michałowo, gdzie już od XII wieku istniała komora celna i kasztelania należąca w okresie rozbicia dzielnicowego Polski do książąt mazowieckich i kujawskich. - Jeśli chodzi o architekturę, to mamy tu pełen przekrój. Właściwie od średniowiecza aż po czasy renesansu, po XIX wiek. Jeśli ktoś poszukuje zabytków barokowych lub wystroju w stylu rokoko, na pewno odnajdzie to w którymś zabytku Brodnicy - zauważa Bartosz Markuszewski, dyrektor Muzeum w Brodnicy. 


POSŁUCHAJ

17:59

Krzyżacka wieża i historia Anny Wazówny. Jedyne Takie Miejsce z Brodnicy. Cz. 1 (Jedynie takie miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

17:03

Krzyżacka wieża i historia Anny Wazówny. Jedyne Takie Miejsce z Brodnicy. Cz. 2 (Jedynie takie miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

12:02

Krzyżacka wieża i historia Anny Wazówny. Jedyne Takie Miejsce z Brodnicy. Cz. 3 (Jedynie takie miejsce/Jedynka)

   

Co pozostało z krzyżackiego zamku?

Do najciekawszych zabytków miasta należy z pewnością wieża krzyżacka. Rozpościera się z niej zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Wieża ma 54 metry wysokości, a schodów prowadzących na szczyt jest ponad 220. - Pierwotnie wejście na wieżę zaczynało się w połowie, z wysokości murów, gdzie była przerzucona kładka. Wiązało się to z tym, że wieża stanowiła dla Krzyżaków ostateczne miejsce obrony - wskazuje gość Programu 1 Polskiego Radia.

Budowę zamku rozpoczęto w roku 1285, ale do dziś zachowała się właściwie tylko wspomniana wieża. - Od końca XVIII wieku reszta była systematycznie rozbierana. Budulec z tego zamku, czyli cegły, został użyty do budowy kamienic. Wcześniej na rynku istniała zabudowa drewniana i bardzo często dochodziło do pożarów - tłumaczy Bartosz Markuszewski. Z tarasu widokowego dostrzec można rzekę Drwęcę oraz malowniczy krajobraz samego miasta.

Czytaj także:

Kim była Anna Wazówna?

Brodnica to również pałac Anny Wazówny, który zbudowano w XVI wieku. Anna była siostrą króla Zygmunta III Wazy i jego doradcą. Oczytana, mówiąca w kilku językach, interesowała się m.in. botaniką i ziołolecznictwem. - Gdy Zygmunt osiadł na tronie, miał 21 lat. (...) Umówiono się więc rodzinnie, żeby mu pomóc, by wszelkie propozycje ze strony szlachty konsultował - zdradza Violetta Szulc. Dodaje, że kobieca niezależność dla wielu dworzan na Wawelu była solą w oku. 

Gdy Zygmunt dojrzał do samodzielnego rządzenia, a stolicę przeniesiono do Warszawy, zaproponował, by Anna objęła starostwo brodnickie. - Tu znalazła miejsce na rozwój swoich zainteresowań, a także swoich zdolności. Do dziś istnieją listy, jakie pisała do profesorów Akademii Krakowskiej czy innych osób, które mogły uzupełnić jej wiedzę - precyzuje gość audycji "Jedyne takie miejsce". Anna Wazówna rezydowała w Brodnicy w latach 1605-1625.

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Patryk Bedliński

Goście: Bartosz Markuszewski (dyrektor Muzeum w Brodnicy), Marek Bartkowski (przewodnik), Violetta Szulc (Stowarzyszenie "Sagitta" i Bractwo Rycerskie Komturii Brodnickiej), Sławomir Seroka (Brodnicki Park Krajobrazowy), Beata Korfanty (Koło Gospodyń Wiejskich w Pokrzydowie)

Data emisji: 19.10.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg/wmkor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.