Wszystkich Świętych 2024. Na drogach będzie tłoczno. Jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz?

Data publikacji: 30.10.2024 15:06
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 10:21
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
O bezpieczeństwo kierowców podczas Wszystkich Świętych będą dbały patrole policji
O bezpieczeństwo kierowców podczas Wszystkich Świętych będą dbały patrole policji, Autor - PAP/Leszek Szymański
W okresie Wszystkich Świętych na drogach będzie naprawdę tłoczno. Kierowcy muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby bezpiecznie dojechać na cmentarze lub do domów. Jak prawidłowo ustawić światła? Ile wynosi bezpieczna odległość między samochodami? Kto nie powinien wsiadać za kierownicę?

Tzw. siedzenie na ogonie, czyli brak zachowania bezpiecznej odległości, to jedna z przyczyn wypadków. Ile wynosi bezpieczna odległość? - Na drogach ekspresowych i autostradach można ją wyrazić w metrach jako połowę odległości podanej w km/h - mówi Patryk Bedliński z Jedynki.


POSŁUCHAJ

04:04

Wszystkich Świętych 2024. Na drogach będzie tłoczno, jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

- Jeżeli jadę 100 km/h, to ta odległość powinna wynosić nie mniej niż 50 metrów - tłumaczy Sławomir Moszczyński, instruktor nauki jazdy. - Kiedy poza obszarem zabudowanym wjeżdżam do tunelu, który jest dłuższy niż 500 metrów, to ta odległość wynosi 50 metrów dla samochodów do 3,5 tony czy 80 metrów dla innych pojazdów - dodaje.

Jak ustawić światła w samochodzie?

- Jedynie 30 proc. pojazdów ma prawidłowo ustawione oświetlenie. Problem jest powszechny, bo 98 proc. kierowców skarży się na oślepianie, a 40 proc. na zbyt słabe światło - twierdzi prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

Oświetlenie musi działać w konkretny sposób. Jaki? - Istotne dla świateł jest to, jak kierowca w tych światłach widzi przeszkody na drodze i czy nie oślepiają innych użytkowników dróg, co też wiąże się z określonym obszarem w przestrzeni, w który światło jest emitowane - mówi Piotr Kaźmierczak, ekspert ITS.

- Wyznacznikiem jest granica światła i cienia. W momencie, kiedy ustawimy pojazd na drodze, cień powinien zaczynać się mniej więcej 50 metrów przed pojazdem - dodaje Tomasz Targosiński z ITS.

"Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo"

Naprzeciw zmotoryzowanym wychodzi policja oraz ITS, proponując udział w akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo". - Kierowcy w wybrane soboty października, listopada i grudnia mogą bezpłatnie sprawdzić oświetlenie na wybranych stacjach kontroli pojazdów - zachęca prof. Marcin Ślęzak.

- Obserwacje naszych diagnostów z poprzednich edycji kampanii wskazują, że około połowa pojazdów miała źle ustawione światła, a 10 proc. wymagało ich natychmiastowej wymiany - dopowiada.

Kurtka i nowy samochód

Podczas jazdy samochodem, ważny jest również ubiór kierowcy. Piotr Leńczowski, instruktor nauki jazdy, zachęca, by nie zakładać grubej kurtki. - Jeżeli jest gruba czy puchowa, powinniśmy ją zdjąć. Pas zawsze po zapięciu trzeba jeszcze dociągnąć, żebyśmy ewidentnie czuli, że nas opina - tłumaczy Piotr Leńczowski.

Poza tym podczas wzmożonego ruchu nie warto eksperymentować z nowym autem. - Przed okresem Wszystkich Świętych jest wzmożona ilość rejestracji nowych pojazdów, bo ludzie kupują te samochody, żeby pochwalić się przed rodziną. Jak rodzina wsadza za kierownicę świeżo upieczonego kierowcę, żeby przejechał się, a ojciec mu mówi: "wszyscy jadą szybciej, też dodaj gazu", to źle się kończy. Giną wtedy całe rodziny - ostrzega ekspert.

Zobacz także:

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 30.10.2024

Godziny emisji: 10.14

DS/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.