Maciej Łubieński jest historykiem, autorem licznych programów telewizyjnych i kabaretowych. Poprzez sztukę opowiada o tym, co wydarzyło się na mapie Polski. Były współautorem (wraz z Michałem Wójcikiem) programów telewizyjnych, m.in. programu historycznego "Było, nie było", "Błyskawicznego programu historycznego", twórcą "Błyskawicznego przewodnika po Warszawie".
- Miałem dosyć kosmopolityczne nastawienie, ale do Polski wróciłem poprzez rozrywkę, robiąc materiały historyczne dla Discovery Historia z moim kolegą Michałem Wójcikiem. Potem robiliśmy wspólnie program historyczny o Warszawie - mówi Maciej Łubieński. - Żyjemy w czasach, w których historia jest strasznie ważna i do niej nawiązujemy. Jako historyk chce powiedzieć, że dużo tej historii jest używanej głównie jako pałka do straszenia, a w ciekawych okresach historii jest ona ciekawą dyscypliną, którą się studiuje i o niej rozmyśla - ocenia.
"Pożar w Burdelu" - nagradzany kabaret
"Pożar w burdelu" to artyści związani początkowo z Chłodną 25, następnie z Barem Studio, Teatrem Warszawy i Nowym Teatrem. Pod kierownictwem Michała Walczaka i Macieja (Maksa) Łubieńskiego stworzyli szaloną Burdel Trupę, pokazując życie miasta w krzywym zwierciadle. Ze sceny komentują rzeczywistość warszawską, opowiadają o niej z ironią, sarkazmem, humorem. - Kiedyś walczyliśmy z pojęciem kabaretu. W Polsce kabaretowość niekoniecznie dobrze się kojarzy - przyznaje gość Martyny Podolskiej. - My mieliśmy zawsze większe ambicje, zaatakowaliśmy sceny teatralne i graliśmy prawie we wszystkich warszawskich teatrach, mieliśmy swoje szkoły, gdzie zapraszaliśmy do udziału aktorów związanych z teatrami. Były to przedstawienia kabaretowo-teatralne, czasami nawet cyrkowe - opowiada.
Z początkiem listopada w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku odbyła się premiera "Rasputina", nowego spektaklu muzycznego stworzonego przez twórców "Pożaru w Burdelu". W Jedynce Maciej Łubieński zdradza, że niebawem będzie premiera kolejnego utworu.
Wykształcenie muzyczne
W rozmowie z Martyną Podolską gość Jedynki podkreśla, że uczył się muzyki. - Do 19. roku życia kształciłem się muzycznie, byłem wiolonczelistą, mam średnie wykształcenie muzyczne, więc jestem średnio obeznany z tzw. muzyką poważną. Zawsze najbardziej lubiłem muzykę barokową - przyznaje Maciej Łubieński.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra
Prowadziła: Martyna Podolska
Gość: Maciej Łubieński (dziennikarz, historyk, autor programów telewizyjnych i kabaretowych)
Data emisji: 12.11.2024 r.
Godzina emisji: 0.11
ans