Kim jest GOAT, czy azbest to cringe? Jak odbywa się selekcja do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku?

Data publikacji: 19.11.2024 11:40
Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 13:01
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak wygląda plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024?
Jak wygląda plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024?, Autor - carballo/Shutterstock
Aura, azbest, brat, bambik, cringe, yapping, czemó, womp womp to słowa, które znalazły się w ścisłym finale plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Pełną listę zaprezentowało Wydawnictwo Naukowe PWN, a zwycięzcę wyłoni internetowe głosowanie, które potrwa do 30 listopada. 

Jak jury dokonuje wyboru?

Prof. Marek Łaziński zdradza, że za każdym razem pula zgłoszeń do plebiscytu liczy tysiące słów. Później grupa jurorów musi dokonać selekcji finałowej dwudziestki. - Kierujemy się przede wszystkim frekwencją, czyli tym ile zgłoszeń na dane słowo padło. W ramach frekwencji nie dopuszczamy słów, które obrażają albo są elementem promocji - podkreśla. Dodaje, że wykluczane są również słowa, którym towarzyszą zorganizowane akcje konkretnych społeczności.


POSŁUCHAJ

09:28

Kim jest GOAT, czy azbest to cringe? Jak odbywa się selekcja do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jaką funkcję pełni język młodzieżowy?

Gość "Sygnałów dnia" przyznaje, że jurorzy musieli odbyć pracę etymologiczną. - Etymologowie zwykle wykonują pracę w odniesieniu do dawnych wieków, a my musieliśmy odbyć pracę w odniesieniu do kilku miesięcy czy kilku lat, kiedy najprawdopodobniej pojawiło się dawne słowo - precyzuje. Tegoroczny plebiscyt w wyraźniejszym stopniu niż pozostałe gromadzi słowa, które bezpośrednio nie odwołują się do fragmentu rzeczywistości, a pełnią funkcję języka podtrzymującego wspólnotę. To niezwykle ważne w odniesieniu do języka młodzieży czy slangu. - Stąd jest tak wiele słów nawiązujących do poszczególnych piosenek czy memów, nie tylko polskich. To taki znak: "znamy te same treści" - podsumowuje rozmówca Daniela Wydrycha. 

---

Wśród finałowej dwudziestki znajdziemy: "GOAT" - akronim pochodzący od wyrażenia "Gratest of All Time" używany np. w odniesieniu do osób wybitnych w swojej dyscyplinie, "azbest" - humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o "wylewaniu azbestu" czy "cringe" - coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak. Pełna lista słów zakwalifikowanych do finału dostępna jest TUTAJ. 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Gość: prof. Marek Łaziński (językoznawca, UW, członek jury w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku PWN)

Data emisji: 19.11.2024 r.

Godzina emisji: 7.42

mg

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.