Do tej dyskusji włączyli się polscy historycy, którzy zakończyli właśnie kilkuletni projekt "Żydzi Drugiej Świątyni ‐ między tradycją a światem greckim. Wpływ kultury greckiej na Żydów epoki Drugiej Świątyni oraz jego dynamika". Z ich badań wynika, że to autorzy biblijni inspirowali się tradycją grecką.
- Człowiek tworzy narracje w ograniczonych scenariuszach, dlatego mogą być one podobne, jak w przypadku mitu o stworzeniu świata. Jednak w świecie greckim i w świecie biblijnym mamy wiele bardzo szczegółowych podobieństw, które nie mogą wynikać wyłącznie z podobieństw toposowych - powiedział w audycji "Eureka" prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, historyk starożytności z Wydziału Historii UW.
Istotą projektu "Żydzi Drugiej Świątyni ‐ między tradycją a światem greckim" było zbadanie, jak dochodziło do przejmowania elementów kultury greckiej przez autorów Biblii, zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, oraz tekstów które nie weszły do biblijnego kanonu (czyli apokryfów). Eksperci badali, jakie elementy narracyjne, wątki literackie, formy wyrazu i gatunki literackie inspirowały autorów żydowskich w okresie Drugiej Świątyni (V w p.n.e. - I w. n.e.), i jak te inspiracje zmieniały się w czasie.
Wskazują, kiedy i gdzie mogło dochodzić do kontaktów, które umożliwiały przyjmowanie greckich wzorców oraz w jakim języku odbywała się komunikacja. O czym opowiedział w radiowej Jedynce prof. Niesiołowski-Spano.
Poza tym w audycji:
24 listopada 1974 roku w dolinie rzeki Auasz w okolicach wsi Hadar w Kotlinie Danakilskiej w regionie Afar w Etiopii odkryto szkielet żeńskiego osobnika Australopithecus afarensis. Jego oficjalna nazwa to AL 288-1, ale bardziej znany jest jako Lucy.
Zespół, w którego skład wchodzili: Donald Johanson, Maurice Taieb, Yves Coppens i Tim White, nazwali znalezisko Lucy, w nawiązaniu do piosenki "Lucy in the Sky with Diamonds" zespołu The Beatles, która była przebojem w obozie odkrywców.
Wiek szkieletu - na podstawie zawartości izotopów argonu i potasu - określono na ok. 3,2 mln lat. To 47 z 206 kości istoty dwunożnej, o małym mózgu i dużej twarzy, o wzroście około metra wysokości i wadze 30 kg. Istota ta zmarła w wieku ok. 25 lat, prawdopodobnie przez utonięcie lub upadek.
Więcej w audycji "Eureka" opowiedział prof. Wiesław Więckowski, bioarcheolog z Wydziału Archeologii UW.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr hab. Wiesław Więckowski (prof. UW, Wydział Archeologii UW) i prof. Łukasz Niesiołowski-Spano (historyk starożytności z Wydziału Historii UW, kierownik projektu "Żydzi Drugiej Świątyni ‐ między tradycją a światem greckim")
Data emisji: 23.11.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
kk
Skąd się wzięły podobieństwa między literaturą grecką i biblijną? - Jedynka - polskieradio.pl