Czy wiek czytelnika ma znaczenie dla autora? Literackie opowieści Wojciecha Widłaka

Data publikacji: 28.11.2024 09:58
Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 10:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wojciech Widłak to jeden z gości 30. Toruńskiego Festiwalu Książki,
Wojciech Widłak to jeden z gości 30. Toruńskiego Festiwalu Książki,, Autor - PAP/Radek Pietruszka
Czy wiek czytelnika ma znaczenie? To prowokacyjne pytanie padło w rozmowie z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci... równie chętnie czytanych przez dorosłych. Twórca m.in. opowieści o Panu Kuleczce był jednym z gości 30. Toruńskiego Festiwalu Książki. Patronat nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia. 

Dla kogo pisze Wojciech Widłak?

Wojciech Widłak to autor, który trafia do szerokiego grona czytelników. Najmłodsi z ochotą sięgają po pełne humoru opowieści o Panu Kuleczce, starsi zaś swobodnie mogą zagłębić się w "Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach", gdzie baśnie przeplatają się z tym co rzeczywiste. - To co piszę, odziane jest w ubranko dziecięce. Ale to jest dla nas, dla czytelników. A czy wiek czytelnika ma jakieś znaczenie? - pyta gość "Moich książek".

W historiach o Panu Kuleczce, równie ważne co treść są ilustracje autorstwa Elżbiety Wasiuczyńskiej. A jak to się zaczęło. - Ela podczas rozmowy telefonicznej rysowała różne bazgroły. Po zakończeniu rozmowy zobaczyła przed sobą portret. Okrągła głowa, z okrągłym nosem, w okrągłym kapeluszu zwanym melonikiem. Ta głowa miała pod sobą muszkę. Ela przysłała mi ten portret i napisała: "Wojtku, to jest Pan Kuleczka. Może Cię natchnie" - wspomina Widłak. 

"Wiara". Czy na pewno autobiografia?

Jednym z wydarzeń 30. Toruńskiego Festiwalu Książki było spotkanie z Michałem Witkowskim, poświęcone książce "Wiara. Autobiografia". - Miałem materiał, anegdoty, które nie miały point, bo życie nie ma point. (...) Wszystko co dodałem do rzeczywistości, wywalałem. Moja jest tylko interpretacja rzeczywistości. Fakty są takie jakie udało mi się ustalić. Moja rodzina na szczęście dobrze to przyjęła. Tak naprawdę wszystko co złe, rozpoczyna się po ostatnim zdaniu - analizuje.


POSŁUCHAJ

43:02

Czy wiek czytelnika ma znaczenie? Wojciech Widłak i jego literackie opowieści (Moje książki/Jedynka)

 

"Hłasko na ekranie"

W związku z trwającym Rokiem Marka Hłaski, w ramach 30. Toruńskiego Festiwalu Książka odbywa się przegląd filmów zrealizowanych na podstawie jego książek. - Filmy powstają na podstawie znakomitych scenariuszy. A w przypadku Marka Hłaski sytuacja jest dość przewrotna. Tak naprawdę tylko jeden z filmów, które prezentujemy został w pełni przez niego zaakceptowany. To "Pętla" Wojciecha Hassa - wskazuje dyrektor programowa, Katarzyna Jaworska. 

Ten film można było oglądać w środę (27 listopada). Przed nami jeszcze "Ósmy dzień tygodnia" w reżyserii Aleksandra Forda (28.11) i "Baza ludzi umarłych" w reżyserii Czesława Petelskiego (29.11). Wszystkie projekcje odbywają się o godz. 19 w Artus Cinema w Toruniu. - Pod tymi dwoma ostatnimi filmami Hłasko się nie podpisał ponieważ uważał, że nie dość pesymistycznie się kończą - tłumaczy rozmówczyni Magdy Mikołajczuk. 

Spotkanie z historią

Cezary Łazarewicz to autor książek reporterskich i historycznych, aktywny działacz opozycyjny w czasach PRL-u. Spotkanie w Dworze Artusa dotyczyło książki "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa", wydanej w roku 2023. - To trzydziesty festiwal. Jak zobaczyłem zdjęcia tych wszystkich ludzi, których organizatorom udało się ściągnąć to robi wrażenie. (...) Sama elita pisarska - nie ma wątpliwości gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Tytuł audycji: "Moje książki"

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Michał Witkowski, Wojciech Widłak, Katarzyna Jaworska, Cezary Łazarewicz

Data emisji: 27.11.2024 r.

Godzina emisji: 23.12

mg/DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.