Zielona godzina, czyli jak ekonomicznie używać energii elektrycznej?

Data publikacji: 03.12.2024 14:35
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 18:51
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Korzystaj z prądu kiedy świeci słońce
Korzystaj z prądu kiedy świeci słońce , Autor - Shutterstock
W słoneczne i wietrzne dni w całej Europie wyłącza się część elektrowni wiatrowych i słonecznych z powodu "nadmiernej" produkcji. Wystarczyłoby zaplanować na ten czas pracę pralki, zmywarki, piekarnika, odkurzacza czy ładowanie roweru/samochodu i skorzystać z tego nadmiaru czystej energii, zamiast produkować ją z węgla, tego samego dnia wieczorem.

Zielone godziny to najbardziej ekologiczny czas na korzystanie z prądu. Gdy świeci słońce i wieje wiatr, w ciągu dnia energia elektryczna w dużym stopniu pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Wieczorami, po zmroku, do produkcji prądu konieczne jest spalanie węgla. - Prąd w kraju mamy nie tylko z elektrowni węglowych, ale od dekady również z paneli słonecznych, wiatru. Z prądem jest tak, że niestety trzeba go używać w tej samej sekundzie, kiedy jest produkowany, ponieważ nie mamy możliwości jego magazynowania - mówi w Jedynce Piotr Krupa-Lubański, pomysłodawca akcji Zielone Godziny. 


POSŁUCHAJ

12:34

Zielona godzina czyli czysta ekologia. Jak ekonomicznie używać energię elektryczną? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Korzystaj z prądu kiedy świeci słońce

Jak wyjaśnia gość Jedynki, jeśli zaczniemy używać sprzętów gospodarstwa domowego zasilanych prądem w określonych godzinach, to możemy przyczynić się do ochrony naszego środowiska. - Zazwyczaj w weekendy, kiedy jest słońce i wiatr, udział czystego prądu potrafi dochodzić do 2/3 lub 3/4 całej produkcji energii elektrycznej. Nasza akcja polega na tym, żeby starać się w tym czasie uruchamiać domowe urządzenia AGD - pralkę, piekarnik, zmywarkę - tłumaczy Piotr Krupa-Lubański. - Podstawową regułą jest to, żeby unikać włączania tego typu urządzeń wieczorami w dni powszednie dlatego, że jak już słońce zaszło, to mamy wtedy gwarancję, że prąd będzie produkowany z węgla - dodaje. 


Prywatna ekologia w naszym domu 

Jak podkreśla rozmówca Romana Czejarka, zielone godziny są szansą na prywatną, domową ekologię. - To nasza indywidualna decyzja, która automatycznie przekłada się na to, co się dzieje w wielkich elektrowniach. Jeżeli włączę pralkę lub piekarnik, kiedy jest dużo słońca, to prąd nie będzie płynął z elektrowni, tylko popłynie z dachu najbliższego sąsiada - wyjaśnia. 

Polskie Radio wprowadza Serwis Klimatyczny

Czytaj także: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Piotr Krupa-Lubański (pomysłodawca akcji Zielone Godziny)

Data emisji: 3.12.2024 r.

Godzina emisji: 11.20

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.