Jakub Mrożek skończył University College London. Po studiach w Londynie przeniósł się na Oxford.
Na Uniwersytecie Oxfordzkim zaczął studia doktorskie w grupie wybitnego fizyka kwantowego prof. Arzhanga Ardavana, próbując zbudować komputer kwantowy z organicznych molekuł paramagnetycznych.
Stworzenie uniwersalnego komputera kwantowego
Naukowiec jest jedną z osób, która ma na celu stworzenie uniwersalnego komputera kwantowego z milionem kubitów. - Jeden kubit to jeden kabelek. Jeżeli chcemy stworzyć komputer uniwersalny z milionem kubitów, gdzie próg błędu jest jeden do miliona, czyli tak naprawdę podejmuje bezbłędne obliczenia, musielibyśmy podłączyć do niego milion kabelków, to jest niemożliwe technicznie - podkreśla dr Maciej Kawecki. - Dzisiaj Jakub Mrożek pracuje nad tym, żeby stworzyć technologię, która pozwala podpiąć te milion kubitów pod mniejszą ilość kabelków - wyjaśnia ekspert.
Przełomowy cel we współczesnej nauce
Jakub Mrożek planuje zrealizować projekt do 2033 roku. - Można powiedzieć, że będziemy wchodzić w tzw. erę post-kwantową, czyli erę, w której będziemy musieli dokonać zmian, zabezpieczeń systemów bankowych, ale też erę, w której będziemy mogli dokonać symulacji funkcjonowania ludzkiego mózgu, który ma 86 miliardów neuronów. Będziemy mogli dokonać symulacji procesów fotosyntezy, które już dzisiaj wiemy, odbywają się na poziomie kwantowym - tłumaczy dr Kawecki.
- Łączymy się z serwerami, wykorzystując chociażby chmurę obliczeniową. Dzisiaj tworzymy coś, co się nazywa chmurami kwantowymi, które pomagają uczelniom wyższym wykorzystywać zasoby komputerów kwantowych, których nie mają u siebie - dodaje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: dr Maciej Kawecki (dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema)
Data emisji: 30.12.2024 r.
Godzina emisji: 8.40
ans