Co jeszcze możemy poprawić w polskiej kardiologii?

Data publikacji: 30.01.2025 21:11
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 08:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak lepiej dbać o serce?
Jak lepiej dbać o serce?, Autor - Shutterstock
Po wielu miesiącach pracy: naukowców, lekarzy, organizacji pacjenckich i specjalistów od ochrony zdrowia ukazał się raport "W kierunku poprawy stanu zdrowia sercowo-naczyniowego w Polsce". - W medycynie naprawczej, w kardiologii, uzyskaliśmy bardzo wysoki poziom - zwraca uwagę prof. Krystian Wita ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.   

Efektywniejsza profilaktyka, efektywniejsze leczenie. Co zrobić w tym celu?

W raporcie zatytułowanym "W kierunku poprawy stanu zdrowia sercowo-naczyniowego w Polsce" znajdziemy jednak wiele wskazań, których wdrożenie może przyczynić się do jeszcze efektywniejszej profilaktyki i leczenia. - Wykonujemy bardzo dużą liczbę procedur. Pytanie, co zrobić, żeby ta liczba była wystarczająca, ale żeby była też mniejsza. Żeby zapobiegać. I tu mamy pole do popisu - przyznaje gość "Eureki". 

Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość to jednostki chorobowe prowadzące do miażdżycy, która odpowiedzialna jest za incydenty sercowo-naczyniowe. W kwestii profilaktyki dużą rolę odgrywać powinna edukacja. To jednak nie wszystko. - Z Podstawową Opieką Zdrowotną mamy obecnie skorelowaną opiekę kardiologiczną. To pewien pakiet badań, który można wykonać relatywnie szybko - przekonuje prof. Krystian Wita.

POSŁUCHAJ

29:15

Co jeszcze możemy poprawić w polskiej kardiologii? (Eureka/Jedynka)

 

W oczekiwaniu na pierwszą wizytę

W wielu przypadkach problemem jest wciąż czas oczekiwania na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty. To jednak ma zmienić się w kwietniu lub w maju tego roku. - Jest planowane rozporządzenie, które spowoduje, że podmioty lecznicze będą zdecydowanie bardziej chętne przyjmować pacjentów pierwszorazowych. To spowoduje, że ten czas oczekiwania powinien się zdecydowanie skrócić - podsumowuje gość Artura Wolskiego. 

Ponadto w audycji:

- Koniec z dual quality, czyli podwójną jakością.

Każdy produkt wprowadzany na rynki Unii Europejskiej, występujący pod taką samą nazwą i w takim samym opakowaniu, musi mieć identyczny skład i właściwości (np. smak, zachowanie, trwałość). Jeśli są inne, mamy do czynienia z dual quality, podwójną jakością. To praktyka zakazana w UE, ponieważ wprowadza w błąd konsumentów. Jak więc sobie z tym radzić? Nauka ma na to odpowiedź. Stworzyła: Produktoskop. Co to jest? To program oparty na sztucznej inteligencji. Umożliwia on szybkie przetwarzanie tekstu, obrazów i dźwięku przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Program opracowali naukowcy z Poznania: Politechnika Poznańska i PIT (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny). Jak powstawał program, co zawiera i jak działa, opowiedział: kierownik projektu Maciej Niemir, z Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz – PIT (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny). 

- Co potrafi mózg wielkości główki od szpilki?

Dzięki zaawansowanym technikom obrazowania możemy obejrzeć mózgi np. owadów, które są wielkości główki od szpilki. Czy taki mini mózg jest faktycznie coś wart i jaka jest jego budowa? O tym opowiedział dr n. biologicznych Bartosz Baran z Uniwersytetu Śląskiego.

Czytaj również: 

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. Krystian Wita (Śląski Uniwersytet Medyczny), Maciej Niemir (Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz – PIT), dr n. biologicznych Bartosz Baran (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 30.01.2025 

Godzina emisji: 

mg/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.