Ogromna fala przemocy w DR Konga. Ekspert: to są bestialskie wydarzenia

Data publikacji: 07.02.2025 19:35
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 19:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
M23 przejęło kontrolę nad miastem Goma w Demokratycznej Republice Konga
M23 przejęło kontrolę nad miastem Goma w Demokratycznej Republice Konga, Autor - PAP/EPA/MARIE JEANNE MUNYERENKANA
W Demokratycznej Republice Konga coraz bardziej nakręca się spirala przemocy, m.in. zgwałcono i spalono żywcem ponad 100 więźniarek. - Właściwie od lat 90. mamy taki stan pełzającej wojny z ponad setką lokalnych ugrupowań rebelianckich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jaki udział w konflikcie ma sąsiednia Rwanda?

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka zwołał w piątek (7.02) nadzwyczajne posiedzenie w sprawie eskalacji przemocy w Demokratycznej Republice Konga. - Od 26 stycznia zginęło prawie 3000 osób, a 2880 zostało rannych. Rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe - mówił.

Według informacji ONZ w mieście Goma, na wschodzie DRK pozostającym pod kontrolą rebeliantów z Ruchu M23, zgwałcono, a następnie spalono żywcem ponad 100 więźniarek.


POSŁUCHAJ

31:30

Ogromna fala przemocy w Kongo. Ekspert: to są bestialskie wydarzenia (Jedynka/Więcej świata)

 

M23 jest kontrolowane przez Rwandę

Dlaczego w DRK aż tak bardzo nakręciła się spirala przemocy? - Przede wszystkim doszło do otwartego zaatakowania i przejęcia dwumilionowego miasta, największej metropolii wschodniego Konga, na granicy tego państwa z Rwandą. Partyzanci wcześniej unikali tego. Tak samo wcześniej wydawało się, że do tego nie dojdzie - komentuje dr Jędrzej Czerep.

- Tutaj okazało się jednak, że ten projekt pod nazwą M23, za którym kryje się ekspansjonizm i agresja sąsiedniej Rwandy, kontrolującej tę grupę, idzie na całość. Jeżeli chodzi o akty przemocy, to nie jest to nic nowego w tej części kraju. Właściwie od lat 90. mamy taki stan pełzającej wojny z ponad setką lokalnych ugrupowań rebelianckich - dodaje.

Bezkarność i zasoby mineralne

Ekspert mówi wprost, że "poczucie bezkarności jest najważniejszym powodem, dla którego doszło do ataku na Gomę i dla którego dochodzi do takich bestialskich wydarzeń".

- Najważniejszym motywatorem tego, co dzieje się, jest kontrola nad bogatymi w zasoby mineralne obszarami. To są te najbardziej pożądane na świecie krytyczne minerały, m.in. koltan (…), a także złoto, diamenty i cyna - dopowiada.

Zobacz także:

Poza tym w audycji:

- Niemieccy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie kilkuset przypadków wandalizmu. Ponad 270 samochodów zostało zniszczonych poprzez umieszczenie w ich rurach wydechowych pianki montażowej, a szyby aut oklejono wizerunkiem jednego z kandydatów na stanowisko kanclerza Niemiec. Początkowo o serię ataków podejrzewano radykalnych aktywistów klimatycznych. Zdaniem dziennikarzy tygodnika "Der Spiegel" tropy prowadzą jednak w innym kierunku, za akcję ma odpowiadać Rosja. Gość: Piotr Buras (dyrektor warszawskiego biura think tanku European Council on Foreign Relations).

- NATO śledzi rosyjski konwój, składający się z dwóch załadowanych sprzętem wojskowym kontenerowców i eskortujących je okrętów, który po opuszczeniu w ubiegłym tygodniu Syrii znajduje się obecnie między Sardynią a Tunezją i płynie na zachód w stronę Gibraltaru. Gość: komandor Maksymilian Dura (Defence24.pl).

- Symbole nienawiści i przestępstwa terrorystyczne będą karane obowiązkowymi karami więzienia od roku do sześciu lat w Australii, po tym jak parlament przyjął w czwartek szereg poprawek do przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Ile Ukrainę może kosztować pokój? Czy metale ziem rzadkich i inne minerały będą "argumentem" w ubieganiu się o pomoc państw Zachodu? Felieton Macieja Jastrzębskiego.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Łukasz Walewski

Goście: dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Piotr Buras (dyrektor warszawskiego biura think tanku European Council on Foreign Relations), komandor Maksymilian Dura (Defence24.pl)

Data emisji: 7.02.2025

Godzina emisji: 17.10

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.