Rodzice często czują presję społeczną, żeby każdą wolną chwilę poświęcać swoim pociechom. Kiedy tego nie robią, czują się winni, że nie mają czasu dla dzieci. - Częściej to dotyczy matek. Mężczyznom jest łatwiej wygospodarować czas wolny dla siebie, a od matek społecznie oczekuje się tego, że będą poświęcały się dla dziecka - komentuje Monika Machnicka.
- Dla zdrowia psychicznego i dla jakości naszych relacji, jednak bardzo ważne jest, żeby wygospodarować ten czas wolny, pomimo poczucia winy […]. Rodzicielstwo jest bardzo wyczerpujące i powoduje, że jesteśmy zmęczeni. Zdarza się, że powoduje w nas także frustrację - dodaje.
Kobiety mają wyrzuty sumienia
Dlaczego przeważnie kobiety mają wyrzuty sumienia, że starają się znaleźć czas dla siebie? - Społeczność oczekuje, że kobieta będzie dla tego dziecka. Poza tym bardzo dużo czasu zajmuje nam praca, potem zostaje bardzo mało czasu dla dziecka i dla siebie. Jeżeli kobieta ma poświęcić ten czas dla siebie, to ma poczucie winy, że nie korzysta wtedy dziecko - wyjaśnia Monika Machnicka.
- Wtedy nie myśli o tym, iż ważne jest, że jeśli zadba o siebie, to wpłynie to na jakość relacji. Być może, jak jest zestresowana i przemęczona, to trudno jest jej korzystać z radości z przebywania z dzieckiem - kontynuuje ekspertka.
Problemem często są też stereotypy. Starsze pokolenia mogą uważać, że skoro kiedyś tak wyglądał model rodziny, również teraz powinno tak być. - To było przekazywane z pokolenia na pokolenie […]. Może warto powiedzieć dziadkom, że dziecko również potrzebuje uczyć się umiejętności społecznych związanych z byciem z dziadkami i rówieśnikami - podpowiada psycholog.
Szczęśliwa mama to zadowolone dziecko
Według Moniki Machnickiej, jeżeli znajdziemy chwilę dla siebie i zadbamy o zdrowie psychiczne, wtedy nie będziemy przenosić złych uczuć na dziecko. - Ono potrzebuje od nas, żeby atmosfera w domu była przyjemna i mama nie była przemęczona. W ten sposób uczymy dziecko, że my też możemy zadbać o swoje potrzeby i uczucia - mówi.
- Dziecko obserwuje nas, a nie to, co od nas słyszy. Jeżeli widzi, że mama poświęca się i jest zestresowana, to uczy się, że rodzicielstwo jest związane z obciążeniem, wyczerpaniem i frustracją […]. Jeśli dziecko widzi mamę, która cieszy się, to nie bierze poczucia winy na siebie, że mama jest zestresowana przez niego - dodaje.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Monika Machnicka (psycholog i psychoterapeutka)
Data emisji: 27.02.2025
Godzina emisji: 9.38
DS
Rodzicielska huśtawka sumienia: między czasem dla dziecka a prawem do oddechu - Jedynka - polskieradio.pl