Polskie nastolatki czują się coraz mniej szczęśliwe. Gdzie tkwią przyczyny?

Data publikacji: 20.02.2025 16:22
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 19:28
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Polskie nastolatki czują się coraz mniej szczęśliwe
Polskie nastolatki czują się coraz mniej szczęśliwe, Autor - Drazen Zigic/sutterstock.com
Z ubiegłorocznego raportu UNICEF wynika, że stres związany ze szkołą, brak czasu na spotkania z przyjaciółmi i relacje z rodziną to główne powody, które sprawiają, że wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat spada poczucie szczęścia. - My traktujemy szczęście jako jeden z niezbędnych elementów praw dziecka - tłumaczy Jan Bratkowski z UNICEF Polska. 

Co obniża poziom szczęścia u dzieci?

Poczucie szczęścia pozwala dzieciom w pełni rozwijać swój potencjał i osiągać założone cele. Okazuje się, że w porównaniu do badań przeprowadzonych pięć lat wcześniej, liczba młodych osób nieodczuwających szczęścia wzrosła o 16 proc. - To poważny skok. Aż 40 proc. dzieci deklaruje, że szczęścia nie odczuwa - słyszymy. Co szczególnie ważne, postrzeganie sytuacji przez dzieci bardzo mocno różni się od postrzegania tej sytuacji przez opiekunów. 

Wielu rodziców i nauczycieli, problemów nastolatków upatruje w czasie spędzanym w świecie wirtualnym i w zagrożeniach czyhających w internecie. - Tymczasem w optyce dzieci i młodzieży objętych badaniem te zagrożenia są daleko. Na pierwszym miejscu (73 proc.) znajduje się stres związany ze szkołą, z tym, jak wysokie są wymagania  - tłumaczy Jan Bratkowski. Jednocześnie przestrzega przed generalizowaniem. - To kwestia indywidualna, kwestia poszczególnych placówek edukacyjnych - mówi gość Jedynki. 


POSŁUCHAJ

11:44

Polscy nastolatkowie czują się coraz mniej szczęśliwi. Gdzie tkwią przyczyny? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Grupa rówieśnicza. Kluczowa dla nastolatków

Na pytanie o czynniki wywołujące uczucie szczęścia, najwięcej dzieci wskazało spotkania z przyjaciółmi. To zdaniem eksperta nie powinno dziwić, ponieważ w tym momencie rozwoju, dzieci bardzo silnie lgną do rówieśników. Na kolejnych miejscach znalazły się czas wolny i wypoczynek, realizacja hobby i zainteresowań. Dopiero na szóstym miejscu, dzieci wskazały bycie kochanym przez rodzinę. - To charakterystyczna cecha dla tej grupy wiekowej. To moment, kiedy młodzi ludzie starają się z tym domem rodzinnym relacje poluzować na rzecz grupy rówieśniczej - podsumowuje Jan Bratkowski. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Jan Bratkowski (UNICEF)

Data emisji: 20.02.2025 

Godzina emisji: 9.38

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.