Hubert Klimko-Dobrzaniecki: PKP to skarbnica tematów na felietony

Data publikacji: 16.03.2025 11:10
Ostatnia aktualizacja: 16.03.2025 11:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Autor - Krzysztof Zatycki/REPORTER
- Uwielbiam koleje. Jestem pozytywnie nastawiony, szczególnie, jak jadę PKP. Zawsze się coś stanie. Ja na to czekam. To jest skarbnica, PKP skarbnicą narodu - powiedział w audycji "Klub książki" pisarz Hubert Klimko-Dobrzaniecki.

W audycji "Klub książki" gościliśmy Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, który opowiedział o swoim najnowszym tomie - "Tu i tam". To zbiór felietonów pisanych od kilkunastu lat przez gościa radiowej Jedynki do miesięcznika "Odra". 


POSŁUCHAJ

41:06

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: PKP to skarbnica tematów na felietony (Klub książki/Jedynka)

 


Czytaj także:


Może nie są najlepsze, ale na wieczność zapadną

W audycji "Klub książki" Klimko-Dobrzaniecki przyznał, że podjął się pisania felietonów "ze względów dyscyplinarnych". - Po pierwsze - muszę oddać tekst na czas, czyli raz w miesiącu, a po drugie - muszę się wyrobić w 3,5 tys. znaków - wskazał. - Współpracuję z "Odrą" od 15-16 lat, tych tekstów uzbierało się setki. Do "Tu i tam" wybrałem - wydawca dał mi wolną rękę - może nie te najlepsze, ale te, które na wieczność zapadną - powiedział.

Opowiedział, że w wyborze tekstów pewną, może nieoczywistą, inspiracją były "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haszka. - Niedawno minęło sto lat, od kiedy Haszek zaczął publikować w praskiej gazecie "Szwejka". Ja tę książkę czytałem chyba trzykrotnie. Ostatnio przed sześćdziesiątką. To jest dobra rzecz. Uśmiałem się i zatrwożyłem, bo sytuację na świecie mamy, jaką mamy, a ten tytuł pokazuje bezsens wojowania. Starałem się wybrać do "Tu i tam" teksty, które będą w miarę aktualne - może nie, jak u Haszka, po stu, ale chociaż po dziesięciu latach - wyjaśnił.

Czytaj także:

PKP to skarbnica tematów na felietony

Jeden z felietonów z "Tu i tam" - "Baton awaryjny" (fragment w  audycji) - opisuje sytuację, do której doszło na trasie Wiedeń-Warszawa. - To jest dokument. Uwielbiam koleje. Jestem pozytywnie nastawiony, szczególnie, jak jadę PKP. Zawsze się coś stanie. Ja na to czekam. To jest skarbnica, PKP skarbnicą narodu - podkreślił gość radiowej Jedynki, ale jednocześnie przyznał, że nie zdarzyło mu się niczego napisać w trakcie podróży. Wytłumaczył, że największą "pracowniczą wydajność" wykazuje jednak w domu, siedząc za własnym biurkiem. - Choć, oczywiście robię notatki, bo pamięć już nie ta - dodał.

Tom "Tu i teraz" uzupełniają ilustracje autorstwa Klimko-Dobrzanieckiego.

Poza tym w audycji:

Omówienie książki Jonathana Littella i Antoine'a d'Agaty "Kłopotliwe miejsce". To połączenie reportażu i eseju na temat masakry w Babim Jarze dokonanej przez Niemców w roku 1941 i masakry w Buczy dokonanej przez Rosjan w roku 2022.

Omówienie powieści Rebekki Makkai "Nie ma przed czym uciekać", czyli pełnej humoru i nadziei opowieści o bibliotekarce i jej 10-letnim podopiecznym, którzy wbrew prawu wyruszają w ryzykowną podróż.

Tytuł audycji: Klub książki

Prowadzili: Magda Mikołajczuk i Alek Hudzik

Gość: Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Data emisji: 14.03.2025

Godzina emisji: 20.15

kk

Nowy wspaniały świat
Nowy wspaniały świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.