Historia żywa

Następny odcinek audycji dnia 11.12.2023 o godzinie 21:05

z 56

O AUDYCJI

Cykl audycji "Historia żywa" to spotkania z prof. Andrzejem Nowakiem historykiem, których ideą jest pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej, który stale wpływa na dokonywane przez nas wybory życiowe i całą naszą teraźniejszość

Audycje ukazują się w Programie 1 Polskiego Radia od lutego 2016 roku. Temat audycji od września 2022 roku do czerwca 2023 roku, to wielowiekowe relacje Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję w oparciu o wyniki najnowszych badań - historia to nauka żywa.

Od mitycznych (Lech i Rus) i historycznych początków sąsiedztwa w X wieku państwa pierwszych Piastów i Rusi ze stolicą w Kijowie, przez powstanie w XII wieku małej osady Moskwa, po Rosję Putina. Te radiowe spotkania z prof.Andrzejem Nowakiem mają także znaczenie dla zrozumienia współczesnych działań Kremla w kontekście  agresji Rosji na Ukrainę.

Prof. Andrzej Nowak jest znawcą historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicystą, nauczycielem akademickim, sowietologiem, profesorem nauk humanistycznych, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, byłym redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku Profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Obecnie Profesor realizuje serię wydawniczą "Dzieje Polski". Ukazało się już pięć tomów "Dziejów".

Prowadząca audycję: Dorota Truszczak. 

PROWADZĄCY

cover