Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Data publikacji: 30.06.2022 20:40
Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 20:43
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Uroczystość wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego
Uroczystość wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego, Autor - Shutterstock/lindasky76
Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.

W tegorocznej, 8. edycji konkursu członkowie kapituły wyłonili trójkę laureatów. Nagrodę główną, która przyznawana jest osobom posiadającym polskie obywatelstwo, otrzymali dr hab. Joanna Bocheńska, specjalistka w zakresie tematyki kurdyjskiej, oraz prof. Janusz T. Pawęska, wirusolog, organizator międzynarodowych wypraw badawczych do Afryki.

Nagroda główna przyznawana cudzoziemcom została wręczona brytyjskiemu astronomowi prof. Janowi Charlesowi Żarneckiemu, który był jednym z sześciu naukowców odpowiedzialnych za prowadzenie misji bezzałogowej "Huygens Surface Science Probe" na Tytana, czyli księżyc krążący wokół Saturna. W trakcie przygotowań do niej prof. Żarnecki współpracował z badaczami z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.

Ponadto w audycji: 

Średniowieczna Wiślica zaprasza

Po 4 latach modernizacji zostało ponownie otwarte Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Zabytki wiślickie można zwiedzać, korzystając z trasy podziemnej. Powstała też nowa wystawa, na którą składają się do tej pory nieeksponowane obiekty oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy.

Rezultatem przebudowy jest teraz ścieżka turystyczna, która łączy dotychczas odrębne elementy ekspozycji muzealnej – pawilon archeologiczny utworzony nad reliktami kościółka z XI w. oraz rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki mniejszej. W nowo otwartym Muzeum wyodrębniono miejsce dla zabytków specjalnie sprowadzonych do Wiślicy, a także wydobytych podczas prac archeologicznych prowadzonych w ramach modernizacji obiektu. 

Gościem audycji będzie  prof. Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego odziałem jest M. Archeologiczne w Wiślicy. 

Czytaj również:

Na "Eurekę" w piątek (1.07) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

djr/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.