Czas I krucjaty
Bitwa o Witkową Górę miała miejsce 14 lipca 1420 roku podczas I krucjaty w okresie wojen husyckich, zakończone klęską Krzyżowców. Bitwa stoczona została przez oblegającą Pragę armię krzyżowców Zygmunta Luksemburczyka z armią husycką dowodzoną przez Jana Žižkę. - Obecnie Witkowa Góra to jest dzielnica Pragi i tam również znajduje się pomnik Jana Žižki, bohatera, który pod Grunwaldem miał walczyć w obronie sprawy polskiej - opowiada Piotr Solecki, historyk.
Bitwa pod Kłuszynem
Pamiętne bitwy toczyło rycerstwo, brała w nich też udział husaria, która m.in. rozbiła wrogów pod Kłuszynem. Bitwę pod Kłuszynem stoczyły wojska polskie pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego z armią moskiewską dowodzoną przez kniazia Dymitra Szujskiego, oraz z posiłkami szwedzkimi pod komendą Jakuba Pontussona De la Gardie. - Sam hetman Żółkiewski był geniuszem militarnym i jego działania zazwyczaj kończyły się zwycięstwami - zaznacza historyk. - Postać hetmana, który wiedział co robić, żeby tę bitwę wygrać, pokazało, że polskie wojsko odnosi wielkie zwycięstwo nad kilkukrotnie liczniejszymi przeciwnikami i co jest ważne otwiera się tutaj droga do Moskwy - opowiada gość Jedynki.
- Były wtedy propozycje unii polsko -ruskiej, natomiast były spore różnice religijne i sam Zygmunt III Waza nie podjął tego zagadnienia. Do dzisiaj historycy spierają się, czy można było utrzymać Rosję w formie okupacji czy w formie unii, jednak byłoby to bardzo trudne - kontynuuje.
Bitwa Pod Grunwaldem
Data 15 lipca 1410 roku to nasza wiktoria grunwaldzka i jedna z największych bitew (pod względem liczby uczestników) w historii średniowiecznej Europy. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich. - Zawsze będę wierny słowom prof. Samsonowicza, który powtarzał, że warto wspomnieć co by się stało, gdyby nie było Grunwaldu - przyznaje Piotr Solecki. - Sytuacja mogłaby być naprawdę tragiczna, gdyby Ulrich von Jungingen nas pokonał. Wtedy Kraków, Królestwo Polskie czy unia polsko-litewska, byłby zagrożone - podkreśla gość audycji.
1863 r. Czy Konfederaci mieli szansę na zwycięstwo?
Między 1 a 3 lipca 1863 r. miała miejsce Bitwa pod Gettysburgiem, najkrwawsza bitwa wojny secesyjnej. Armia Północnej Wirginii generała Roberta E. Lee została pokonana przez Armię Potomaku, ponosząc przy tym ogromne straty w ludziach. - Generał Lee stawia wszystko na jedną kartę i stara się pokonać wojska północy i być może zagrozić Waszyngtonowi i to niestety się nie udaje, ponieważ po drugiej stronie konfliktu jest jego kolega - George Meade, który go świetnie rozpracowuje i trzeciego dnia już wszystko było jasne, że po wielkiej, nieudanej szarży wojsk Konfederatów, trzeba było się wycofać w stronę Richmond - wyjaśnia rozmówca Doroty Truszczak.
Ponadto w audycji:
- Skaner graniczny - system CANIS do bezinwazyjnego prześwietlania ładunków wielkogabarytowych na granicach pozwala na równoczesną inspekcję towarów o różnej gęstości (metale, plastiki, płyny). Jest rozwiązaniem unikatowym w skali świata. O wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki w ochronie granic opowiedział prof. Sławomir Wronka (Narodowe Centrum Badań Jądrowych).
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: Piotr Solecki (historyk), prof. Sławomir Wronka (Narodowe Centrum Badań Jądrowych)
Data emisji: 14.07.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Lipiec miesiącem wielkich bitew. Jak starcia militarne wpłynęły na losy świata? - Jedynka - polskieradio.pl