"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

Data publikacji: 02.08.2022 10:00
Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 16:52
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Plan zdjęciowy filmu "Miasto 44"
Plan zdjęciowy filmu "Miasto 44", Autor - Forum/Krystian Maj
O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
  • O plutonie AK, który 1 sierpnia 1944 roku - bez spodziewanego wsparcia - ma zaatakować hitlerowskie koszary, opowiada "Godzina »W«" w reżyserii Janusza Morgensterna według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego.
  • "Kamienne niebo" to ekranizacja powieści Jerzego Krzysztonia z 1959 roku o ludziach uwięzionych w zasypanej kamienicy.
  • W 2013 roku powstała filmowa biografia w formie fabularyzowanego dokumentu poświęcona Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. O młodym poecie opowiada także film Leszka Wosiewicza pt. "Był sobie dzieciak".

"Godzina »W« o siedemnastej" - tę wiadomość przekazują łącznicy po całej Warszawie. W jednym z punktów kontaktowych zbiera się pluton AK, który ma bez spodziewanego wsparcia zaatakować hitlerowskie koszary. W tych dramatycznych godzinach rozgrywa się akcja filmu "Godzina »W«" w reżyserii Janusza Morgensterna i według scenariusza najbardziej zasłużonego dla historii Powstania kronikarza filmowego Jerzego Stefana Stawińskiego. Świetne role w filmie zagrali m.in. Ewa Błaszczyk i Jerzy Gudejko.

Pod gruzami

Jedną z najlepszych książek oddających dramat ludzi uwięzionych w zasypanej kamienicy jest "Kamienne niebo" Jerzego Krzysztonia. Jej ekranizacja z 1959 roku z Tadeuszem Łomnickim, Henrykiem Borowskim i Barbarą Horawianką świetnie pokazuje różnice społeczne i mentalne mieszkańców walczącej Warszawy skazanych na siebie i na przetrwanie.

Filmy o poetach

Krzysztof Kamil Baczyński, największy powstańczy poeta, doczekał się dziewięć lat temu filmowej biografii w formie fabularyzowanego dokumentu. I choć Mateusz Kościukiewicz nie wszystkich w roli Baczyńskiego przekonuje, to jednak scena śmierci poety na posterunku w Pałacu Blanka jest nakręcona po mistrzowsku.

Film o jeszcze jedynym młodym poecie, który w obliczu wojny musi dojrzeć i dokonać niełatwego wyboru między uczuciem a lojalnością, została opowiedziana w filmie Leszka Wosiewicza pt. "Był sobie dzieciak".

Czytaj także:

POSŁUCHAJ

03:39

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44" i nie tylko. Filmy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu (Ekspres Jedynki)

Prowadził: Patryk Michalski

Data emisji: 1.08.2022 r. 

Godzina emisji: 15.36

djr

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.