"Mają ambicje władania całym światem". Ekspert PAN o Rosjanach oraz ich celach kiedyś i dziś

Data publikacji: 23.08.2022 21:30
Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 11:59
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzisiejsza Rosja jest takim samym zagrożeniem dla świata jak Rosja Stalina
Dzisiejsza Rosja jest takim samym zagrożeniem dla świata jak Rosja Stalina, Autor - JessicaGirvan/shutterstock
- Dziś dyskusja z Putinem jest czymś takim, jak rozmowa z Hitlerem w 1945 roku - mówi prof. Krzysztof Jasiewicz. Czy możliwy jest więc świat bez Rosji, jej surowców i rynku? Ekspert Programu 1 Polskiego Radia uważa, że tak.
  • - Straszna przypadłość każdego państwa rosyjskiego czy sowieckiego polegała na tym, że ich władze sądziły, iż mają na swoje rządy boskie błogosławieństwo, a sami Rosjanie uważali się za naród wybrany - właśnie taką tezę stawia ekspert Jedynki.
  • Przytoczone powyżej słowa to krótka diagnoza autorstwa prof. Krzysztofa Jasiewicza, historyka, politologa i sowietologa z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, podsumowująca wielowiekową historię naszych wschodnich sąsiadów.
  • Ocena została zawarta przez badacza w książce "Podpalić świat. Rosja jako zagrożenie cywilizacji Zachodu 1917-2017/2022".

Które z wydarzeń w historii relacji Polski z Rosją były przełomowe, jeśli chodzi o meblowanie świata? - Ja nie potrafię (wskazać jednego - red.). Ich jest cała masa, jak magma, która toczy się we wszystkich kierunkach. To nie jest tylko marsz na zachód, ponieważ Rosjanie mają ambicje władania całym światem - komentuje prof. Krzysztof Jasiewicz.

- Kiedyś szablą, mieczem i ogniem zdobywało się terytoria. Teraz Rosja chce wrócić do takich metod, które ileś wieków wstecz może byłyby akceptowalne. Rosjanie mają wewnętrzne przekonanie, że są narodem wybranym - dodaje.

Rosja jest jak smok

Rosja pod względem obszarowym jest największym krajem na świecie. Rosjanie chcą jednak jeszcze więcej terytoriów. - Kiedyś myślałem, że zatrzymanie ekspansji Rosji może nastąpić w sposób naturalny, bo tak jak smok naje się, w pewnym momencie jego organizm nie wytrzyma i pęknie. Wydaje mi się jednak, że Rosjanie mają duży żołądek - ocenia prof. Krzysztof Jasiewicz.

- Dziś dyskusja z Putinem jest czymś takim, jak rozmowa z Hitlerem w 1945 roku. Zdaję sobie sprawę, że to mocne słowa, ale zbrodnie nieukarane owocują dalszymi zbrodniami - kontynuuje.

Punkt krytyczny Stalina i Putina

Prof. Krzysztof Jasiewicz zauważa, że "słowo zawsze było bronią". - Bolszewicy uważali, że słowo ma moc prawie cudotwórczą. To przecież słynna pieriekowka dusz, że wystarczy nad kimś popracować słowem, wskazuje, iż "on przebuduje swoją osobowość i będzie kochał Stalina i Związek Sowiecki" - zwraca uwagę ekspert.

- Putin osiągnął punkt krytyczny, a identyczny punkt osiągnął Stalin w 1941 roku. Właśnie w tym roku powstał plan uderzenia sowieckiego na Trzecią Rzeszę i jej sojuszników (…). Rosjanie, zgodnie ze źródłami archiwalnymi, zamierzali uderzyć 6 lipca 1941 roku. Ich pogrom bierze się przede wszystkim stąd, że nie tylko nie mieli woli walki i byli gorsi pod względem sprzętu, ale byli też wysunięci w pozycji uderzeniowej. Pogrom wynikał w dużej mierze z tego, a nie tylko z przewagi niemieckiej - dodaje prof. Krzysztof Jasiewicz.

Podobnie, jak twierdzi ekspert, "Putin ma świadomość, że NATO się rozszerza i zbroi, a Polska, która wcześniej wydawała się łatwym łupem, w tej chwili (…) trzy razy trzeba byłoby się zastanowić, czy atakować". - Z kolei bronią jądrową trudno jest atakować, bo to broń obusieczna - mówi.

Nową skuteczną bronią są surowce energetyczne i inne kopaliny, które są ważne dla rozwoju świata. - Uniezależnienie się od Rosji jest gwarancją dalszego zdrowia - przekonuje prof. Krzysztof Jasiewicz i przyznaje, że świat bez Rosji, jej surowców i rynku jest możliwy. - Wierzę w potęgę nauki i że jesteśmy w stanie wymyślić różne alternatywne rozwiązania. Przecież możemy zamiast elektrowni atomowej wykorzystać reakcję termojądrową. Teraz będziemy mieli do tego bardzo dużą motywację - kończy.

Ponadto w audycji:

23 sierpnia 1939 roku został podpisany pakt Ribbentrop-Mołotow. Zawarty między III Rzeszą i ZSRR układ nazywany jest paktem dla wojny. O tym wydarzeniu, także w kontekście obecnej agresji Rosji na Ukrainę, porozmawialiśmy z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem i sowietologiem.

POSŁUCHAJ

25:14

"Mają ambicje władania całym światem". Ekspert PAN o Rosjanach oraz ich celach kiedyś i dziś (Jedynka/Eureka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: prof. Krzysztof Jasiewicz (historyk, politolog i sowietolog z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk), prof. Andrzej Nowak (historyk i sowietolog)

Data emisji: 23.08.2022 

Godzina emisji: 19.30

DS

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.