Hannibal - jeden z najlepszych dowódców antycznego świata
Największy wódz swojej epoki pokonał rzymskie legiony w Bitwie pod Kannami, stając u bram Rzymu. Pamięć o tym wydarzeniu zachowała się, jak przestroga dla następnych pokoleń, w powiedzeniu "Hannibal ante portas" (Hannibal u bram). - Jak na tamte czasy Hannibal to postać znana ze starożytności, jak i znana z podręczników militariów - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Solecki, historyk. - Hannibal odnosi wielkie zwycięstwo, pogrąża armie rzymskie, ale nie rusza na stolicę, czyli na Rzym, i ostatecznie nie odnosi zwycięstwa, nie rzuca wilczycy kapitolińskiej na kolana. (...) Jak to powiedział jeden z dowódców wodza: "Hannibalu, potrafisz wygrywać bitwy, ale wojen nie potrafisz wygrywać" - opowiada.
Klęska Bizancjum
Sierpień okazał się wyjątkowo niekorzystnym miesiącem również dla innego imperium, czyli Bizancjum, które w tym miesiącu poniosło dwie wielkie klęski: nad rzeką Jarmuk w 636 r. z rąk Arabów i pod Manzikertem w 1071 r. z rąk Turków Seldżuckich. - To musiało się tak skończyć, ponieważ Turcy to znakomici wojownicy na koniach budzący grozę na Bliskim Wschodzie. Nad rzeką Jarmuk nikt się nie spodziewał takiej klęski - podkreśla gość Jedynki. - Obie bitwy to pokaz tego, jak to imperium chyli się ku upadkowi. Przypominam, że jest to taka młodsza siostra dawnego imperium rzymskiego, tzw. Bizancjum, i ono na przestrzeni wieków spotyka kolejnych wrogów. Sam fakt, że Bizancjum przetrwało tysiąc lat, jest fenomenem - wyjaśnia historyk.
Z kolei dla Tudorów sierpień okazał się łaskawy - właśnie w ósmym miesiącu 1588 r. Elżbieta I powstrzymała bowiem hiszpańską armadę.
Cud nad Wisłą
Dla nas szczególnie istotna jest sierpniowa batalia z bolszewikami u wrót Warszawy - Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą, czyli zatrzymanie armii bolszewickiej. Miało to znaczenie dla przyszłości Europy. - Tutaj ratujemy stolicę Polski i ostatecznie plan obrony opierał się na Wiśle i stąd ta słynna bitwa, która miała różne elementy w sobie, ponieważ Radzymin wielokrotnie przechodził z rąk do rąk - zaznacza Piotr Solecki. - Mamy m.in. 5. armię Sikorskiego, który znakomicie walczy z jednostkami sowieckimi na północ od Warszawy i kontruderzenie znad rzeki Wieprz, które przesądza o losach Bitwy Warszawskiej - opowiada gość Jedynki.
W audycji także m.in. o jednym z najsłynniejszych starć II wojny światowej, czyli o bitwie o Stalingrad. Rozpoczęty przez wojska Wermachtu w sierpniu 1942 r. manewr mający na celu zajęcie miasta okazał się punktem zwrotnym zmagań toczonych na froncie wschodnim.
Ponadto w audycji:
W tym tygodniu minęła 82. rocznica utworzenia w Wielkiej Brytanii Dywizjonu 303 – najsłynniejszej i legendarnej już polskiej jednostki lotniczej z czasów II wojnie światowej. Według oficjalnych danych podczas bitwy o Anglię Dywizjon 303 zanotował na swoim koncie rekordowe 126 zestrzeleń niemieckich samolotów. O Polakach walczących w Wielkiej Brytanii premier Winston Churchill powiedział: "Nigdy w historii ludzkich konfliktów, tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym". O tej historii w archiwalnym wspomnieniu Witolda Urbanowicza, dowódcy Dywizjonu 303.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: Piotr Solecki (historyk)
Data emisji: 4.08.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Najsłynniejsze bitwy sierpnia. "Dla Polaków szczególna jest Bitwa Warszawska" - Jedynka - polskieradio.pl