"Miały pokazać, że to w końcu jest nasze polskie wojsko". Ważna rola fotografii po odzyskaniu niepodległości

Data publikacji: 29.08.2022 21:16
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 11:45
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Józef Piłsudski rozmawia z generałem Edwardem Rydzem-Śmigłym
Józef Piłsudski rozmawia z generałem Edwardem Rydzem-Śmigłym, Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wojsko Polskie było bardzo wdzięcznym tematem dla fotografów tuż po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Fotoreportaże pokazywały budowanie się państwowości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej. Zdjęcia miały pokazać, że "w końcu jest to nasze polskie wojsko, a nie obca armia".
  • Fotografia narodziła się już prawie 200 lat temu, a na ziemiach polskich pojawiła się na przełomie lat 30. i 40 XIX wieku. Największy rozwój tej dziedziny techniki i sztuki można było zaobserwować po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
  • W ramach ekspozycji przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego można obejrzeć fotografie obrazujące życie żołnierzy, manewry i ćwiczenia różnych formacji wojskowych, a także zdjęcia przedstawiające samochody, sprzęt i uzbrojenie.
  • Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak wyglądało i funkcjonowało Wojsko Polskie w okresie II Rzeczypospolitej.

Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej przyznaje, że "fotografie zawsze budziły nasz zachwyt", a szczególnie ich doskonały kadr, głębia i jakość.

- Zawsze chcieliśmy pokazać Wojsko Polskie właśnie przez pryzmat tych przepięknych czarno-białych zdjęć - twierdzi gość Jedynki.

Jakie znaczenie miały fotografie pokazujące nasze wojsko szczególnie w okresie niepodległości? - Tak naprawdę te fotoreportaże pokazywały budowanie się państwowości. Fotografie miały budować zaufanie, ale też przybliżyć wojsko i pokazać, że to w końcu jest nasza polska, a nie obca armia - dodaje.

Dwóch znanych fotografów

Autorami zdjęć, które od ubiegłego tygodnia możemy obejrzeć na wystawie w Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich, są najbardziej znani fotografowie wojskowi II RP: Witold Pikiel i Narcyz Witczak-Witaczyński.

- Narcyz Witczak-Witaczyński był Kawalerem Orderu Virtuti Militari. Wtedy każdy kawaler orderu mógł w kwestionariuszu napisać swoje życzenia. Tu Narcyz Witczak-Witaczyński chciał jednego: żeby do wszystkich uroczystości państwowych jak największy dostęp mieli cywile i żeby to było dla nich za darmo - opowiada Beata Czekaj-Wiśniewska.

Wspomniany fotograf był jednym z nielicznych, którzy mieli prawo fotografowania wielkich postaci tamtych czasów - Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Mościckiego. To właśnie jego ilustracje zawiera najbardziej znana przedwojenna publikacja o historii kawalerii, czyli "Księga jazdy polskiej".

To jednak Pikiel mógł wszystko

Ulubionym fotografem Józefa Piłsudskiego był jednak Witold Pikiel. - On rządził wszędzie, czy to przyszedł do Belwederu czy pojawił się na Zamku Królewskim, będącym ówczesną siedzibą prezydenta Ignacego Mościckiego - zdradza Beata Czekaj-Wiśniewska.

- Pikiel mógł podobno wszystko, ale też kochał Piłsudskiego. Dopóki Piłsudski żył, to Pikiel zawsze był w mundurze. Jak Piłsudski zmarł, zdjął mundur i dopiero założył go z powrotem już w latach II wojny światowej, kiedy najpierw był we Francji, a później w Londynie i tam został korespondentem wojennym - słyszymy.

W audycji również:

Jaka przyszłość czeka "polski" grafen - dwuwymiarową postać węgla nazwaną cudownym materiałem przyszłości? O realizowanych przez polskich badaczy i inżynierów projektach dotyczących nowych metod produkcji grafenu i o możliwościach zastosowania nanomateriałów węglowych, takich jak konstrukcje jachtów, elastyczne wyświetlacze, czujniki ciśnienia, czujniki glukozy, czy mobilne stacje oczyszczanie wody, opowiedział prof. Mariusz Zdrojek, prodziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.


POSŁUCHAJ

24:36

"Miały pokazać, że to w końcu jest nasze polskie wojsko". Ważna rola fotografii po odzyskaniu niepodległości (Jedynka/Eureka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: Beata Czekaj-Wiśniewska (zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej), prof. Mariusz Zdrojek (prodziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 29.08.2022 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.