Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła badania Aleksandry Synowiec nad ogólnosystemowymi aspektami zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i nad mechanizmami infekcji na poziomie komórki. - W wirusach najbardziej interesujące jest to, że nie widzimy ich gołym okiem, ale widzimy efekt, który wywołują poprzez infekcję - przyznaje Aleksandra Synowiec, laureatka programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2022.
COVID-19 jest chorobą nie tylko układu oddechowego, ale całego organizmu. - Na początku, kiedy pojawił się SARS-CoV-2, czyli wirus wywołujący COVID-19, wszyscy myśleli, że dotyka on tylko układu oddechowego. Widzieliśmy wtedy, że ludzie mieli kaszel, katar i ogólnie były symptomy wynikające z choroby górnych dróg oddechowych bądź też dolnych. Natomiast potem okazało się, że wirus ten ma jeszcze większy potencjał, niż wydawało się wcześniej, ponieważ jest w stanie infekować również inne organy, np. serce, jelita i mózg - dodaje gość Jedynki.
Aleksandra Synowiec zwraca uwagę na takie symptomy jak biegunka czy bóle brzucha.
Wirusy są idealnie przemyślane
W jaki sposób SARS-CoV-2 infekuje nasze komórki? - Wszystko zaczyna się od pojedynczych komórek. Wirusy są bardzo małe, natomiast mają wszystko to, co trzeba, żeby zainfekować komórkę. Tam nie ma miejsca na niepotrzebne rzeczy, tylko wszystko jest idealnie przemyślane, ale tak naprawdę spowodowane przypadkiem - wyjaśnia Aleksandra Synowiec.
- Wirusy, kiedy infekują komórkę gospodarza, potrafią przejąć całą maszynerię komórkową, czyli skorzystać z białek gospodarza i wykorzystać je na własny użytek. One jakby rearanżują całą komórkę dla własnych potrzeb (…). Całą niszczycielską mocą jest to, że mówiąc kolokwialnie, chcą przetrwać, więc swoim namnażaniem się w komórkach po prostu szkodzą - tłumaczy.
Badania nad białkami
Aleksandra Synowiec zauważa, że "potencjalnie, jeżeli znajdziemy białka, które są potrzebne wirusowi do infekcji, to być może, wyłączając je, jesteśmy w stanie ograniczyć infekcję". - Wtedy wirus nie będzie w stanie wykorzystać tej komórki, bo nie będzie miał czego - twierdzi.
- Te białka mogą również służyć jako potencjalne cele terapeutyczne, jako nowe leki przeciwwirusowe. To jest taki długofalowy efekt, który jest wynikiem naszych badań - słyszymy.
Audycja "Ludzie Nauki" powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Ludzie Nauki" w paśmie "Eureka"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: Aleksandra Synowiec (doktorantka z Małopolskiego Centrum Biotechnologii przy Uniwersytecie Jagiellońskim i laureatka programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2022)
Data emisji: 12.09.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
"Wszystko zaczyna się od pojedynczych komórek". Ekspert o badaniach nad COVID-19 - Jedynka - polskieradio.pl