Co najbardziej denerwuje nas w parkowaniu innych kierowców? - Zastawiają samochód i potem jest trudno wyjechać - przyznaje jedna ze słuchaczek.
- Częstym błędem jest to, że parkowanie jest bardzo limitowane, ponieważ jest niewiele miejsc parkingowych. Zdarza się, że niektóre osoby parkują w taki sposób, że wykorzystują dwa miejsca. Czasami bywa też tak, że ktoś zaparkuje na miejscu dla inwalidów, chociaż sam pewnie nie chciałby nim być - wylicza kolejny słuchacz Jedynki.
Zakaz zatrzymywania się? Niektórzy nie patrzą na ten znak
Asp. szt. Magdalena Żuk z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie przyznaje, że "kierowcy najczęściej nie stosują się do znaków, które określają nam sposób parkowania pojazdu". Zazwyczaj chodzi o znak B-36, czyli "zakaz zatrzymywania się". Są też inne przewinienia.
- Kierujący uważają, że chodnik jest doskonałym miejscem, gdzie mogą zatrzymać pojazd. Pamiętajmy jednak, że takie zatrzymanie jest możliwe tylko wtedy, gdy nie zabrania tego znak, ale też tylko i wyłącznie wtedy, gdy po zatrzymaniu zostawimy co najmniej półtora metra odstępu dla ruchu pieszych - mówi policjantka.
Jednym z najczęstszych błędów jest również parkowanie auta w obrębie skrzyżowania, przed przejściem dla pieszych, jak i tuż za nim. - To jest bardzo niebezpieczne, bo pojazdy zasłaniają widoczność innym kierującym - słyszymy.
Źródło: Kasia działa!/YouTube
Parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych
Nagminnym problemem, co potwierdza asp. sztab. Magdalena Żuk, jest nieuprawnione korzystanie z miejsc dla osób niepełnosprawnych.
- Ustawodawca za to wykroczenie przewidział najsurowsze kary. Wysokość takiego mandatu to 800-1200 zł - ostrzega.
Głęboko do portfela sięgniemy także w przypadku odholowania naszego auta, jeśli zatrzymamy się na zakazie, przy którym będzie znajdowała się tabliczka z takim ostrzeżeniem. - Odholowanie jest obligatoryjne. Koszty związane z odholowaniem ponosi właściciel pojazdu. Należy do nich doliczyć także kwotę, jaka jest wyznaczona za pozostawienie pojazdu na parkingu - wyjaśnia asp. szt. Magdalena Żuk.
Dlatego też policjantka podpowiada: "W strefie płatnego parkowania możemy pozostawić swój pojazd do 15 minut i nie jesteśmy zmuszeni do wykupienia bileciku. To jest ten czas na załatwienie pilnych spraw".
Czytaj także:
Audycja: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Materiał: Szymon Taranda
Data emisji: 15.09.2022
Godziny emisji: 10.40
DS
Zastawianie innych, parkowanie na zakazie? Najczęstsze błędy kierowców - Jedynka - polskieradio.pl