Wsłuchać się w siebie. Od czego zależą nasze wybory i upodobania?

Data publikacji: 30.11.2022 11:26
Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 12:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wsłuchać się w siebie. Od czego zależą nasze wybory i upodobania?
Wsłuchać się w siebie. Od czego zależą nasze wybory i upodobania?, Autor - shutterstock

POSŁUCHAJ

Wsłuchać się w siebie. Od czego zależą nasze wybory i upodobania? (Cztery pory roku/Jedynka)

"Nie to ładne, co ładne, lecz to, co się komu podoba" - mówi znane powiedzenie. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego podoba nam się akurat to, a nie coś innego? Od czego zależą nasze wybory? Dr Iwona Bąbiak, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej zwraca uwagę, że znaczenie w tej kwestii mają nasze zmysły.

Zdaniem gościa audycji niezwykle istotne są towarzyszące nam emocje, skojarzenia, doświadczenia: również te, które możemy przenosić z dzieciństwa. - O ile to dzieciństwo i dom będą miłymi spostrzeżeniami - zauważa dr Iwona Bąbiak. Podkreśla jednocześnie, że nasze preferencje często ulegają zmianie. - My się zmieniamy, zmieniają się uwarunkowania. Często uczymy się lubić pewne rzeczy, smaki, pewien typ muzyki. Pod wpływem obserwacji tego, jak zachowują się inni - słyszymy.

Co ma wpływ na osobowość człowieka?

Dr Iwona Bąbiak podaje tu przykład czarnej kawy. Choć po pierwszej degustacji nie smakuje ona każdemu, to z czasem nasz smak w tej kwestii ulega zmianie. - Cała atmosfera, wspomnienie tego, jak kawa pachniała w domu, jak mama ją parzyła, rytuał, który się wokół tego tworzy. To sprawia, że rzeczywiście zaczynamy lubić kawę - tłumaczy. Dodaje, że warto zwrócić uwagę na pięcioczynnikowy model osobowości autorstwa Paula Costy i Roberta McCraego.

Zdaniem tych badaczy na osobowość człowieka mają wpływ takie czynniki jak neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. - Jeden z tych wymiarów - otwartość na doświadczenia - może sprawić, że jedni z nas słysząc po raz pierwszy dźwięk skrzypiec, mogą zapałać zainteresowaniem, a osoby z taką samą czułością słuchu, ale o niższym poziomie otwartości powiedzą, że nie znają tego dźwięku i nie mają ochoty dłużej go słuchać - mówi dr Bąbiak.

Wsłuchujmy się w siebie

Zdarza się jednak, że sami nie jesteśmy w stanie określić, dlaczego dana rzecz, muzyka czy film, nam się podoba. - My to nazywamy intuicją, ale to jest głos wewnętrzny naszego organizmu. On mówi nam: to jest dla ciebie dobre, w tym kierunku podążaj - przekonuje gość Programu 1 Polskiego Radia i dodaje, że powinniśmy przyglądać się sobie i stopniowo poznawać własne upodobania i potrzeby. 

Czytaj też:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Iwona Bąbiak (psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej)

Data emisji: 30.11.2022 r. 

Godzina emisji: 9.37

mg/kor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.