Opaski życia dla seniorów. Jak działają i do czego służą?

Data publikacji: 04.01.2023 11:09
Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 12:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dzięki specjalnej opasce życia senior może otrzymać błyskawiczną pomoc
Dzięki specjalnej opasce życia senior może otrzymać błyskawiczną pomoc, Autor - Shutterstock/pikselstock
Do 600 starszych mieszkańców Lublina trafią opaski życia, rozpoczął się nabór osób, chcących skorzystać z bezpłatnej usługi teleopieki. Opaska mierzy podstawowe parametry życiowe, umożliwia bezpośrednie połączenie z centrum opieki, jest wyposażona w czujnik upadku i lokalizator GPS. Wyglądają jak zegarek, nie odmierzają jednak czasu, ale ratują życie.

Z opasek korzystają także starsi mieszkańcy Świdnika. Nabór chętnych do używania opasek w 2023 roku dopiero się zacznie. - Będziemy ogłaszali nowy nabór, mam nadzieję, że uda nam się w tym roku zwiększyć liczbę opasek, bo jest to narzędzie potrzebne - mówi Beata Portka, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych w Świdniku. - Nie dalej jak miesiąc temu miałam telefon od pani, która mieszka za granicą, a jej samotna mama mieszka w naszym mieście. Miało miejsce takie zdarzenie, że pani przewróciła się w przedpokoju. Prawie przez dwa dni leżała, aż sąsiedzi zorientowali się, że dzieje się coś niepokojącego. Gdyby miała opaskę życia, pewnie do takiej sytuacji nie doszłoby - tłumaczy dyrektor Portka.

50 odnotowanych wezwań

Dzięki opasce życia senior może otrzymać błyskawiczną pomoc. Opaska zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jak twierdzą jej użytkownicy. - Jeden z naszych podopiecznych wstał z łóżka rano, przewrócił się, nie mógł się ruszać, nie mógł dostać do telefonu, miał na ręku opaskę, nacisnął. Zawiadomiono odpowiednie służby, które przyjechały na miejsce - opowiada  - W ciągu 3 lat trwania projektu mamy odnotowanych około 50 przypadków wezwania odpowiednich służb ratunkowych - podkreśla. W województwie lubelskim najdłużej z opasek życia korzystają mieszkańcy powiatu kraśnickiego. Program zaczął tam funkcjonować w 2017 roku. 


POSŁUCHAJ

02:58

Beata Portka, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych w Świdniku oraz Michał Wartacz, zastępca dyrektora Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie (W samo południe/Jedynka)

 

Czytaj także:


Tytuł audycji"W samo południe" 

Materiał: Magdalena Kowalska

Goście: Beata Portka (zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych w Świdniku), Michał Wartacz (zastępca dyrektora Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie) 

Data emisji: 3.01.2023

Godzina emisji: 12.36

djr

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.