Doktor Mikołaj Kaczmarski przyznaje, że kiedy przyglądamy się zachowaniu niektórych zwierząt, interpretujemy je jako wielką miłość. Zaznacza jednak, że jest to trudne do zweryfikowania. Dlaczego?
- Wiemy, że ptaki podchodzą do śmierci swoich towarzyszy bardzo poważnie. Trudno jednak powiedzieć, czy wynika to z przywiązania, czy jest to strategia na zasadzie: "stało się coś złego z moim partnerem, to lepiej przyjrzę się temu, bo może uda mi się wyciągnąć jakieś wnioski i sam uniknę śmierci" - wymienia jeden z przykładów.
Mistrzowie podrywu
Gdyby zwierzęta mogły obchodzić walentynki, to które z nich byłyby wtedy najbardziej zadowolone? - Myślę, że te gatunki, którym to święto zbiegłoby się z okresem rozrodczym. Z perspektywy wiosny to w tej chwili są to krukowate czy sowy. Te ptaki już na poważnie rozpoczęły gody, co słychać wieczorami - twierdzi dr Mikołaj Kaczmarski.
- Mistrzami podrywu są wszystkie te zwierzęta, które są nastawione na wizualny odbiór partnerów. Jeżeli partner czy partnerka widzą siebie nawzajem, to bardzo często w grę wchodzą różne ciekawe kolory, które są sygnałami, że "jestem atrakcyjny, mam silne geny czy potrafię zdobyć zasoby, dzięki którym wytworzymy piękne pióra lub ubarwienie" - dodaje.
Ważnym elementem są również zachowania oparte na tańcu. Wśród zwierząt występują one u ryb, ptaków, płazów i gadów. Nie brakuje także podarków, np. pingwiny, by zdobyć serce swojej wybranki, szukają dla niej najpiękniejszych kamyków.
Świat zwierząt jest brutalny
Doktor Mikołaj Kaczmarski zauważa też, że "zwierzęcy świat jest bardzo brutalny".
- Zdrady pojawiają się bardzo często, także takie nieświadome. Wielu ojców w ptasim świecie odchowuje nie swoje pisklęta - tłumaczy.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Mikołaj Kaczmarski (Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 14.02.2023
Godzina emisji: 9.33
DS
Miłość w świecie zwierząt. Czy istnieje? - Jedynka - polskieradio.pl