W najnowszym numerze wspomnianego periodyku naukowcy z Carnegie Mellon University w Pittsburghu (USA) opisują wyniki badania, z których wynika w jaki sposób długość snu nocnego na początku semestru wpływa na średnią ocen na koniec semestru wśród studentów pierwszego roku. Okazało się, że każda "utracona" godzina snu odpowiadała spadkowi średniej o 0,07.
Jak podkreśla gość Jedynki, prof. dr. hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz, sen ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu, zwłaszcza na jakość wykonywanej pracy. Niewystarczająca ilość snu wpływa na to, że nie jesteśmy w pełni zregenerowani i gotowi do działania. - Sen jest niezbędny do regeneracji, jeżeli regeneruje się nasze ciało, to również regeneruje się mózg - mówi. - Jeżeli ktoś śpi 3-4 godziny na dobę, to myślę, że w organizmie nie odłożyło się dość zapasów energii i dlatego drzemka w ciągu dnia może być pomocna - dodaje.
Drzemki w ciągu dnia
Drzemka ma wiele zalet i korzystnie wpływa na stan zdrowia oraz samopoczucie. Naukowcy podają czas trwania drzemki od 10 do 30 minut, przy czym można ją zrobić o dowolnej porze jednak nie po godzinie 18:00, ponieważ utrudni to późniejsze zaśnięcie.
- W przypadku kiedy organizm domaga się drzemki, powinniśmy się na nią udać. Jednak jeżeli drzemka w ciągu dnia będzie za długa, ciężko będzie nam się później wybudzić - wyjaśnia gość Jedynki. - Gdy schodzimy do głębokiej fazy snu i później wybudzamy się, możemy nie wiedzieć gdzie jesteśmy. Z kolei pół godziny drzemki nie powoduje uczucia lekkiego zagubienia - mówi prof. Waszkiewicz.
Pozycja podczas snu ma znaczenie?
Ułożenie w trakcie snu zależy od budowy naszego ciała i ogólnego stanu zdrowia. - Pozycja podczas snu ma znaczenie, np. jeżeli ktoś chrapie i napięcie podniebienia miękkiego jest dosyć luźne, to możemy się częściej wybudzać. Wtedy ułożenie na boku może dać bardziej stabilny sen - stwierdza rozmówca Daniela Wydrycha.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: prof. dr. hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz (psychiatra z Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku)
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 9.38
ans
Jaka jest zależność między długością snu a sprawnym działaniem mózgu? - Jedynka - polskieradio.pl