Jak zauważa ekspertka, po spotkaniu przywódców Chin i Rosji nie pojawiły się informacje o konkretnych postanowieniach na polu współpracy obu państw. - Prawdopodobnie zostaną podpisane jakieś porozumienia. Zobaczymy, co to będzie w praktyce. Ta warstwa symboliczna jest dość okazała, ale tego można było się spodziewać - mówi gość audycji "Więcej świata".
Zdaniem Agnieszki Leguckiej przywódca Chin "przyjął na siebie pewien cios wizerunkowy, obciążający również Chiny". - Biorąc pod uwagę fakt, że przed chwilą za Władimirem Putinem został wysłany list gończy, to odium schodzi także na chińskiego przywódcę. Można powiedzieć jedno: pod względem wizerunkowym Chiny wsparły Rosję propagandowo i politycznie. Robią to od dawna, mając strategiczny cel podważenia wiarygodności i siły Zachodu, a w szczególności Stanów Zjednoczonych - mówi rozmówczyni Michała Strzałkowskiego.
Czytaj także:
Zmiana taktyki
O ile wcześniej Chiny wspierały Rosję w bardziej ofensywnym charakterze, obecnie azjatycki kraj dokonał zmiany taktyki na tzw. smiling diplomacy. - Chiny są bardziej wczepione w międzynarodową gospodarkę i handel niż Rosja, dlatego zależy im na tym, by utrzymywać dobre relacje chociażby z państwami europejskimi - komentuje Agnieszka Legucka. - Chińskie władze zaczynają lawirować, bo nie są pewne wyniku tej wojny. Rosja nie osiąga celów, które sobie założyła, bądź nawet obiecała - ocenia ekspertka PISM.
Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca również uwagę, że dotychczasowe spotkania Xi Jinpinga z Putinem prowadziły do eskalacji konfliktu na Ukrainie w późniejszym terminie. - Chociażby ich ostatnie spotkanie we wrześniu ubiegłego roku skończyło się tym, że kilkanaście dni później zaczęła się częściowa mobilizacja w Rosji. Można powiedzieć, że Chiny mobilizują Rosję do zwiększenia wysiłków militarnych, żeby ta wojna się skończyła na korzyść Rosji - komentuje ekspertka.
Ponadto w audycji:
- Przywódca Chin Xi Jinping z wizytą w Rosji - na wtorek zaplanowano formalne rozmowy przywódców oraz ministrów z obu krajów, a wśród głównych tematów może być współpraca energetyczna i wojskowa - relacja Macieja Jastrzębskiego.
- We Francji trwa kryzys polityczny związany z reformą podwyższającą wiek emerytalny. Pomimo protestów rząd przeforsował ustawę w parlamencie i niewielką różnicą głosów obronił się przed wotum nieufności. Korespondencja Stefana Foltzera.
- Państwa członkowskie UE porozumiały się ws. dostaw amunicji dla Ukrainy. Obejmuje ono nie tylko sposób dostarczenia, ale też jej pozyskiwanie. Gość: prof. Walenty Baluk, kierownik Centrum Europy Wschodniej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Walenty Baluk (kierownik Centrum Europy Wschodniej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
Data emisji: 21.03.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
qch
Przywódca Chin z wizytą w Rosji. "Xi Jinping daje twarz Putinowi" - Jedynka - polskieradio.pl