Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem osób poruszających się na rowerach i hulajnogach? Odpowiedzi są różne: brawura, nieuwaga, nadmierna prędkość i nieostrożna jazda. - Często jest tak, że ktoś ma słuchawki na uszach i tej nadjeżdżającej hulajnogi po prostu nie słychać - mówi także jedna z rozmówczyń Szymona Tarandy. Wśród wymienionych przyczyn pojawia się również między innymi korzystanie z telefonu podczas jazdy hulajnogą.
Odpowiednie przygotowanie pojazdu
Nadkomisarz Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zwraca uwagę, że istotna jest znajomość przepisów ruchu drogowego i ich przestrzeganie. - Ta wiedza jest niezbędna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy sami na ulicy - zaznacza policjant. - Użytkownicy rowerów i hulajnóg są tymi niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. W przypadku jakiejkolwiek sytuacji kolizyjnej to oni są najbardziej narażeni na odniesienie poważnych obrażeń - dodaje rozmówca Szymona Tarandy.
Czytaj także:
Funkcjonariusz KMP w Rzeszowie przypomina również o odpowiednim przygotowaniu technicznym pojazdu, z którego będziemy korzystać. - Pojazdy muszą sprawne technicznie i odpowiednio wyposażone. Co prawda przepisy prawa nie wymagają, aby rowerzyści i kierujący hulajnogami byli wyposażeni w kaski, ale warto o tym pamiętać. W przypadku zdarzenia, które najczęściej kończy się upadkiem, chronimy głowę. Taki kask może spowodować, że nawet jeśli odniesiemy obrażenia, nie będą one poważne - zachęca nadkomisarz Adam Szeląg i dodaje, że poruszając się na rowerze lub hulajnodze, warto korzystać również z odblasków. - Zachęcamy do korzystania z kamizelek odblaskowych, ale warto mieć jakikolwiek element odblaskowy. Zwłaszcza jeśli poruszamy się wcześnie rano, późnym wieczorem lub po zmroku - zwraca uwagę policjant.
Według przepisów rowerzyści i osoby na hulajnogach powinny korzystać ze ścieżek rowerowych. Wyłącznie w określonych sytuacjach dozwolone jest poruszanie się po chodniku. - To są trzy przypadki: kiedy nie ma wyznaczonej drogi lub pasa dla rowerów, a prędkość na jezdni, którą się poruszamy, jest podniesiona powyżej 50 km/h. Ponadto z chodnika mogą skorzystać opiekun rowerzysty, jadący na rowerze i opiekujący się dzieckiem poniżej 10 lat, także w sytuacji, kiedy są bardzo trudne warunki atmosferyczne, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu rowerzysty - wymienia funkcjonariusz KMP w Rzeszowie.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Szymon Taranda
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 15.25
qch