Juice nie jest pierwszą sondą badającą okolice Jowisza. - Będzie jednak pierwszą, która być może odpowie na nurtujące nas pytania. Jej badania mogą dać odpowiedź m.in. na to, czy pod lodową skorupą Europy istnieje lub kiedyś istniało życie - mówi astronom dr Piotr Witek.
- W tym roku liczba znanych księżyców Jowisza doszła do 92, a nie jest to bynajmniej lista zamknięta. Jednym z nich jest Europa. Jest to księżyc wielkości mniej więcej naszego księżyca, ma lodową powierzchnię, a pod nią skrywa ocean. Nie wiemy jakie warunki panują w tym oceanie i czy coś w nim pływa, natomiast istnieje szansa na to, a jeszcze obserwacje Teleskopu Hubble'a z Ziemi sugerują, że ten ocean pod powierzchnią Europy może kontaktować się z powierzchnią i mogą tu występować zjawiska podobne do gejzerów - dodaje ekspert.
Oceany pod lodową skorupą
Kolejnym celem sondy Juice jest dokładne zbadanie Ganimedesa, a więc księżyca giganta, który w przyszłości być może posłuży nam jako baza do dalszych podróży kosmicznych. Jest to na razie melodia przyszłości, jednak sam Ganimedes jest wyjątkowo ciekawym globem i skrywa wiele tajemnic.
- To także glob, który ma pod swoją lodową skorupą najprawdopodobniej ocean, a być może nawet więcej niż jeden. Struktura wewnętrzna tego księżyca jest z całą pewnością złożona. Mamy różne dowody geofizyczne i na jego powierzchni i odczuwane w jego otoczeniu poprzez badania pola magnetycznego - wyjaśnia dr Piotr Witek.
Polskie urządzenia na pokładzie
W tworzenie trzech z dziesięciu instrumentów badawczych, w jakie wyposażona jest sonda, zaangażowane były polskie formy oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Udział polskich inżynierów oraz naukowców był kluczowy dla całego przedsięwzięcia. Nasi rodacy m.in. projektowali prototypy instrumentów oraz wykonywali ich modele lotne. - Najważniejszy dla nas jest przyrząd do badania fal radiowych i fal plazmy - mówi prof. Grzegorz Wrochna, szef Polskiej Agencji Kosmicznej.
Na wyniki pracy sondy Juice poczekamy osiem lat. Właśnie tyle będzie trwała podróż z Gujany Francuskiej w okolice Jowisza. Jeżeli wcześniej chcemy przyjrzeć się księżycom galileuszowym, to możemy zrobić to za pomocą zwykłej lornetki. Księżyce odkryte przez Galileusza są bardzo dobrze widoczne z Ziemi.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych, Krzysztof Świątek
Materiał: Przemysław Lis
Data emisji: 13.04.2023
Godziny emisji: 6.42
DS
Sonda Juice zbada księżyce Jowisza. Na pokładzie urządzenia z Polski - Jedynka - polskieradio.pl