"Tkaczka chmur" - opowieść o nieuchronności śmierci
Książkę dla dzieci (i nie tylko) pt."Tkaczka chmur" Katarzyna Jackowska-Enemuo napisała po śmierci swojej córki. Publikacja zdobyła wiele nagród, m.in. Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, została także nagrodzona w plebiscycie blogerów "Lokomotywa".
- Przede wszystkim jestem opowiadaczką historii. Na jesienną edycję festiwalu "Małe Mazurki" wymyśliłam baśń do opowiedzenia dzieciom. W międzyczasie moja córka umarła, wiec ta baśń, która przyszła i która najpierw była opowiadana, stała się książką - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Jackowska-Enemuo. - Ta opowieść powstała z mojego prywatnego, osobistego doświadczenia. Dla mnie było ważne to, że jest to baśń, czyli opowieść, która nie jest o mnie. Ona jest o nas wszystkich, o tym, co się wydarza na świecie i jest dla wszystkich. To nie jest moja spowiedź, to nie jest jakaś autobiograficzna rzecz - podkreśla autorka.
Książka pokazuje m.in. jak dzieci próbują sobie radzić ze śmiercią przyjaciół. - Nie ma dobrych opowieści o stracie, o śmierci, ja ich nie znałam. One teraz przez ostatnie lata zaczęły gdzieś się pojawiać, w sensie, że ludzie wyciągają ze coś ze starych źródeł, ale naprawdę mało jest takich historii. Ja tej historii bardzo potrzebowałam, więc ją sobie stworzyłam - przyznaje gość Jedynki. - Okazuje, że właściwie żaden wiek nie jest dobry na śmierć i że zawsze jest w nas jakiś rodzaj niezgody. Osiągnięcie tej zgody jest naprawdę poważnym zadaniem, a ja pomyślałam sobie, że jeżeli dzieci będą uczyły się tego od małego, to może będą mądrzejsze od nas - dodaje rozmówczyni Magdy Mikołajczuk.
"Muzyka jest całością"
Katarzyna Jackowska-Enemuo występuje na wielu festiwalach, śpiewa i gra na różnych instrumentach. Sama siebie określa jako muzykantkę. - Jestem słuchowcem, lubię brzmienia słów. (...) Nie lubię mówić o sobie multiinstrumentalistka dlatego, że dla mnie muzyka to jest ta całość, to jest ta melodia, która pojawia mi się w głowie - mówi. - To są instrumenty, których używam, to jest głos, którego używam, więc to nie jest tak, że ja jestem zawodową multiinstrumentalistką - dodaje.
- Lubię bycie na scenie, sprawia mi to po prostu frajdę. Natomiast ze wszystkich działań najbardziej lubię te, gdzie ludzie są blisko - przyznaje Kararzyna Jackowska-Enemuo.
Opowieści w języku migowym
Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk jest autorką podcastów dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej "Między światem a zaświatem". Z kolei z projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle w dwóch językach: fonicznym i migowym. - Język migowy jest niebywale teatralny, ekspresyjny i pomaga mi opowiadać, bo to co się dzieje w ruchu, prowadzi moją opowieść w słowie - podkreśla gość audycji.
- Dla mnie cechą dobrego opowiadacza, tak samo jak muzyka, jak pisarza, jak każdego twórcy, jest ogromna dyscyplina, a to jest w przypadku opowiadaczy dyscyplina słowa, konstrukcji, prowadzenia narracji - stwierdza Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Czytaj również:
Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra"
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Gość: Katarzyna Jackowska-Enemuo (pisarka, muzykantka, opowiadaczka historii, śpiewaczka)
Data emisji: 18.04.2023
Godzina emisji: 0.12
ans