"Nie wszyscy Rosjanie kupują prowojenną narrację Putina". Ekspert o rosyjskich oddziałach zwalczających kremlowski reżim

Data publikacji: 23.05.2023 19:10
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 19:29
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie wszyscy Rosjanie wierzą w prowojenną narrację Władimira Putina
Nie wszyscy Rosjanie wierzą w prowojenną narrację Władimira Putina, Autor - Tverdokhlib/shutterstock
Zwalczający reżim Władimira Putina rosyjscy partyzanci prowadzą działania militarne w obwodzie biełgorodzkim na terenie Rosji. - To znacznie osłabi możliwości obronne Rosjan na wypadek, gdyby ukraińska kontrofensywa wreszcie ruszyła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Witold Sokała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Ukraiński wywiad wojskowy przekazał, że w obwodzie biełgorodzkim w Federacji Rosyjskiej toczą się działania mające na celu wyzwolenie tych terenów spod władzy Kremla. Wcześniej o zajęciu dwóch wsi w przygranicznych obszarach Rosji poinformowali członkowie złożonych z Rosjan ochotniczych oddziałów walczących po stronie Ukrainy - Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu "Wolność Rosji".

- Były już takie przypadki, że Rosjanie, którzy byli - mówiąc najdelikatniej - niezadowoleni z sytuacji wewnątrz swojego kraju, szukali oparcia w państwach ościennych i razem z tymi państwami prowadzili działania zbrojne. Takie przypadki miały miejsce w czasie II wojny światowej, jak i podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, kiedy wielu rozbitków białej Rosji tworzyło swoje formacje wojskowe przy boku Wojska Polskiego - wspomina dr Witold Sokała.

Dr Witold Sokała zaznacza jednak, że "tutaj to jest jeszcze nie ta skala, co historycznie".

POSŁUCHAJ

27:29

"Nie wszyscy Rosjanie kupują prowojenną narrację Putina". Ekspert o rosyjskich oddziałach zwalczających kremlowski reżim (Jedynka/Więcej świata)

Zamierzony przez Ukraińców skutek polityczny

Dr Witold Sokała zauważa, że mamy jeszcze dość mało pewnych informacji o tych dwóch organizacjach. - Wiemy, że pierwsza z nich, czyli Rosyjski Korpus Ochotniczy, ma związek z pewnymi rosyjskimi środowiskami skrajnie prawicowymi. Są tam np. ludzie, którzy już wcześniej przyjmowali obywatelstwo ukraińskie, uciekając z putinowskiej Rosji - wskazuje.

- Bez względu na skalę tych działań militarnych, one wywierają niewątpliwie zamierzony przez Ukraińców skutek polityczny i to jest dla Ukrainy bardzo dobry interes. Pokazują po pierwsze, że nie wszyscy Rosjanie kupują tę prowojenną narrację Władimira Putina i nie wszyscy uznają jego rządy za legitymizowane. Po drugie wnoszą element pewnej niepewności do myślenia rosyjskich obywateli, ponieważ są w stanie uderzać nie tylko w regionach przygranicznych, ale także organizować akcje zbrojne w głębi Rosji - dodaje.

Co w przypadku ukraińskiej kontrofensywy?

Dr Witold Sokała zwraca uwagę, że "dla Ukraińców jest to o tyle wygodne, ponieważ jeśli mogłoby to dla nich powodować kłopoty, mogą powiedzieć: to nie my, tylko formacje rosyjskie".

- Te graniczne akcje mają z punktu widzenia operacyjnego dla Ukrainy ogromne znaczenie, bo zmuszają armię rosyjską do przeznaczenia znacznej części sił i pewnie coraz większej w niedalekiej przyszłości do chronienia granicy, a nie tylko do koncentrowania ich tam, gdzie sztab rosyjski spodziewa się ukraińskiej kontrofensywy. To znacznie osłabi możliwości obronne Rosjan na wypadek, gdyby ta kontrofensywa wreszcie ruszyła - mówi ekspert.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Bitwa wokół Bachmutu i w kilku innych miastach w Donbasie trwa. Dziś linię frontu na wschodzie Ukrainy odwiedził prezydent Wołodymyr Zełenski. Coraz bliżej jest także przekazania przez Zachód Ukrainie samolotów F-16. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- Spotkanie w Brukseli ministrów obrony państw Unii Europejskiej i oświadczenie, że Polska jest już gotowa szkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Relacja Beaty Płomeckiej rozmowa z Andrzejem Kińskim, redaktorem naczelnym miesięcznika "Wojsko i Technika".

- Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Londynie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz.

- Sinan Ogan, trzeci z ubiegających się o stanowisko prezydenta Turcji kandydatów, poparł przed drugą turą prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W turze pierwszej Ogan zdobył nieco ponad 5 procent oddanych głosów. Rozmowa z Zuzanną Krzyżanowską z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Andrzej Kiński (redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika"), Zuzanna Krzyżanowska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 23.05.2023 r.

Godzina emisji: 17.21

DS

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.