Jak zaznacza Łukasz Turkowski, dyrektor zarządzający ds. marketingu, sponsoringu i prewencji PZU, obecnie największym zagrożeniem cywilizacyjnym dla ludzi są otyłość, problemy kardiologiczne i nowotwory. - Sama w sobie otyłość to zjawisko, które może prowadzić do licznych innych schorzeń, na przykład układu krwionośnego, cukrzycy i problemów ze stawami - wyjaśnia gość "Eureki".
Bardzo często to my sami jesteśmy sobie winni. Problemy z otyłością w wielu przypadkach wynikają z naszego stylu życia; mowa o sposobie odżywiania oraz braku aktywności fizycznej. - Dieta to 80 proc. sukcesu. Kolejne 20 proc., ale równie ważne, to ruch. Niestety żyjemy w takich dziwnych czasach, gdzie dostęp do informacji jest ogromny, ale nawigowanie między poradami i dietami jest trudne. Dlatego najlepiej zwracać się do specjalistów, medyków, którzy potrafią nam precyzyjnie powiedzieć, jak powinniśmy się prowadzić - zachęca rozmówca Artura Wolskiego.
Zobacz także:
Choroby młodszych pokoleń
Problemy z nadwagą i otyłością dotyczą również najmłodszych. Do tego możemy dołożyć również "chorobę zgiętego kciuka i zgiętej szyi", czyli dolegliwości związane ze zbyt częstym korzystaniem ze smartfonów. - To sprawia, że młodzi ruszają się mniej i niechętnie. Jeżeli się natomiast ruszają, to bywa to niebezpieczne. Mowa o przechodzeniu przez pasy, jezdnię, bez wyczulenia na to, co dzieje się wokół nas - wymienia Łukasz Turkowski.
Do kwestii nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych zdaniem eksperta należy dołożyć to, co młodzież widzi na ekranie. - Często widzą to, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu psychicznym, i to w bardzo poważnym stopniu. Ujawniło się to w trakcie pandemii: czynnik zamknięcia i nadmierna ekspozycja na treści podawane przez ekran smartfona, laptopa czy telewizora przyczyniły się do wzrostu występowania różnych problemów - przyznaje gość radiowej Jedynki.
Przepis na zdrowe życie
Warto ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych na rzecz interakcji międzyludzkich w prawdziwym świecie. Jak wyjaśnia Łukasz Turkowski, jest to prosty przepis na zdrowe życie. - Interakcja z innymi ludźmi poprawia nasz dobrostan psychiczny. Jeśli za tym idzie dobre jedzenie, gotowane razem z bliskimi, to wspaniale. To wszystko można zamknąć lub poprzedzić spacerem, czyli kontaktem z naturą. Taki spacer można też wykonać w kierunku przychodni i kontrolnej konsultacji z lekarzem - zachęca rozmówca Artura Wolskiego.
Jednym ze skutków pandemii jest spadek aktywności ruchowej wśród dzieci. W odpowiedzi na ten problem w trakcie pandemii PZU zainicjowało program "Dobra drużyna PZU", który ma zachęcać do aktywności fizycznej. - Proponujemy platformę łączącą wszystkich ludzi, którzy odnaleźli pasję w ruchu i sporcie. Niekoniecznie z intencją zawodowstwa. (...) Chodzi o to, by jak największą grupę dzieci i młodzieży włączyć w tę pasję - opowiada ekspert.
Zadbać o siebie na co dzień
Często profilaktyka zdrowotna jest rozumiana jako m.in. regularne badania u lekarza. To jednak również nasze codzienne nawyki. Poprzez odpowiednie zachowania zmniejszamy ryzyko chorób, a jednocześnie poprawiamy jakość naszego życia.
Dlaczego jednak wiele osób nie chce się regularnie badać? - Nasza wiedza ma dwa wymiary. Pierwszy jest czysto psychologiczny, to trudność z wykonaniem pierwszego kroku. To niestety jest widoczne w sytuacjach, kiedy coś nam dolega. Drugim są bariery w dostaniu się do specjalistów. Otrzymanie skierowania czasem wymaga wytrwałości - wyjaśnia Łukasz Turkowski.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Łukasz Turkowski (dyrektor zarządzający ds. marketingu, sponsoringu i prewencji PZU),
Data emisji: 5.06.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
qch