Co dokładnie dzieje się z ludzkim organizmem w kosmosie? - Jeżeli nie jest odpowiednio zabezpieczony, ginie - odpowiada dr Aleksander Waśniowski.
- Chociaż w pewnym sensie też trzeba spojrzeć na to, że ludzie, nazwijmy ich Ziemianie, funkcjonują w kosmosie - bo skoro nas otacza i jesteśmy jego częścią... Mamy jednak biosferę i wszystko, co staramy się wytworzyć, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne, będzie się sprowadzało do odwzorowania środowiska ziemskiego, a to z kolei może oznaczać zniszczenie środowiska planety czy ciała niebieskiego, na którym się pojawimy - dodaje ekspert.
Jest dużo niebezpieczeństw
Zagrożeń dla naszego organizmu na innych planetach jest naprawdę dużo. - Brak tlenu i brak magnetosfery w wielu miejscach, co powoduje, że zupełnie inaczej wygląda kwestia ochrony przed promieniowaniem kosmicznym, które jest uszkadzające. Są też aspekty związane z mikrograwitacją, czyli z mniejszą grawitacją niż ziemska (…), która występuje na Marsie czy Księżycu. To powoduje, że wydłużają się mięśnie i ścięgna, a rozluźniają się stawy, mięśnie zanikają i nawet krążenie krwi jest zupełnie inne, przez co płyny przesuwają się do górnej części ciała - twierdzi dr Aleksander Waśniowski.
- Takich aspektów, od utraty masy mięśniowej aż po utratę wzroku, uszkodzenie układu nerwowego czy krążenia, jest bardzo wiele - kontynuuje.
"10 Kroków na Księżyc"
Czy chcecie wziąć udział w niezwykłym eksperymencie, który może zmienić Wasze życie? W środę (31.05) w "Czterech porach roku", wspólnie z pracownikami wyjątkowego symulatora lotów w kosmos, ogłosiliśmy konkurs. "10 Kroków na Księżyc" to niepowtarzalna szansa, by znaleźć się w gronie sześcioosobowej załogi złożonej z kandydatów na kosmonautów z całego świata. Jedno miejsce przygotowano specjalnie dla słuchaczy Jedynki.
Przez całe tegoroczne "Lato z Radiem" wraz z Habitatem Lunares będziemy szukali idealnego kandydata lub kandydatki. Wiek od 23 do 65 lat. - W trakcie misji mamy dużo zadań, które są powiązane z przeprowadzaniem badań, raportowaniem. Trochę tego naukowego doświadczenia potrzeba - uzasadniała szefowa misji Agata Mintus. Kandydatom potrzebne są również odwaga, umiejętność pracy w zespole oraz podstawowa znajomość języka angielskiego.
W eliminacjach szansę mają też osoby niepełnosprawne, gdyż naukowcy chcą sprawdzić możliwości wysłania w kosmos ludzi z ograniczeniami ruchu lub niewidomych. - Już mamy osoby pozbawione kończyn górnych czy dolnych. Wcześniej mieliśmy też osoby niewidome - mówił w rozmowie z Romanem Czejarkiem Leszek Orzechowski, kierownik placówki.
Szczegóły TUTAJ.
Poza tym w audycji:
Wykorzystując nowe podejście do poszukiwania obiektów, astronomowie zaobserwowali 62 niewielkie księżyce Saturna. Całkowita liczba naturalnych satelitów planety wzrosła zatem do 145. O Saturnie - jego wyjątkowości oraz jego naturalnych satelitach. Gość: dr Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: dr Aleksander Waśniowski (Ośrodek Badawczy Lunares), dr Piotr Witek (Planetarium Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 12.05.2023
Godzina emisji: 19.30
DS
Człowiek w kosmosie. Jak reaguje nasz organizm? - Jedynka - polskieradio.pl