Rozpoznanie depresji u pacjenta
Opieka psychiatryczna przeważnie jest opieką długoterminową. Jak wyjaśnia dr Bogdan Stefanowski, ordynator Szpitalnego Oddziału Diagnostyczno-Terapeutycznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, rozpoznanie depresji u pacjenta nie jest dla lekarza psychiatry zadaniem trudnym. - O ile te objawy są nasilone, to są bardzo widoczne w badaniu psychiatrycznym - potwierdza. - Inną kwestią jest ocena ryzyka samobójczego, gdyż to warunkuje, czy możemy próbować pacjenta leczyć w warunkach ambulatoryjnych, czy konieczna jest też hospitalizacja w oddziale zamkniętym - dodaje.
Nadrzędnym dokumentem, który reguluje to, jak powinien być diagnozowany pacjent z silną depresją i myślami samobójczymi, jest ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. - W niej są zapisy, które mówią, jak postępować z pacjentem, gdy ma nasilone myśli samobójcze. Mamy również zalecenia ekspertów polskich i międzynarodowych na ten temat - podkreśla dr Bogdan Stefanowski.
Decyzja o przymusowej hospitalizacji
Podejmuje ją lekarz psychiatra po uprzednim zbadaniu pacjenta i konsultacji z innym psychiatrą lub psychologiem. - Tę sprawę również regulują przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (art. 23). Możemy przyjąć pacjenta do szpitala psychiatrycznego wbrew jego woli, o ile są na to przesłanki, tj. obecność choroby psychicznej, stan zagrożenia życia pacjenta lub zdrowia i życia innych osób - wyjaśnia gość Jedynki.
- Oczywiście jak mamy dokumentację, to to jest prostsza sprawa, ale też możemy po raz pierwszy widząc pacjenta rozpoznać chorobę psychiczną i stan zagrożenia życia. Istotne są również dane z wywiadu od rodziny pacjenta, od pogotowia, od służb, to, co się wcześniej działo z pacjentem - dopowiada dr Stefanowski.
Powiadomienie policji przez lekarza psychiatrę
W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ścigania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? - Rutynowo wypowiada się pogotowie, chyba że pacjent w gabinecie przejawia zachowania agresywne, grozi personelowi czy też lekarzowi - odpowiada ekspert. - Jeżeli posiada przy sobie jakieś ostre narzędzia, to możemy od razu powiadomić policję i np. jak pacjent jest psychotyczny, jest w stanie psychozy czy jest pobudzony bądź agresywny. Tu również życie i zdrowie lekarza może być zagrożone, więc trzeba przede wszystkim zabezpieczyć pacjenta, ale również personel, który udziela my pomocy - tłumaczy.
"Żyjemy coraz szybciej"
Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 31 grudnia 2022 roku w Polsce było 555 psychiatrów dzieci i młodzieży, z czego 521 osób wykonywało ten zawód. Jak twierdzi WHO zachorowalność na zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym jest coraz większa, a chorych może przybywać. Dlaczego coraz więcej osób dorosłych, a także dzieci boryka się z problemami psychicznymi? - Myślę, że żyjemy coraz szybciej. Następuję zmiany cywilizacyjne, mamy coraz większe wymagania, prawdopodobnie czynnikiem jest także mniejsze wsparcie wśród bliskich - ocenia rozmówca Artura Wolskiego.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy na podstawie wieloletnich badań i analiz opracował i przygotował "Atlas skutków zjawisk ekstremalnych". Naukowcy śledzili zjawiska ekstremalne towarzyszące zmianom klimatu. Należą do nich m.in. zjawiska:
- meteorologiczne (ekstremalne warunki termiczne tzn. fale upałów i fale chłodów, burze, huragany)
- hydrologiczne (powodzie, osuwiska)
- klimatyczne (susze, pożary o skali porównywalnej do tych, jakie mamy teraz w Grecji).
Dzięki sztucznej inteligencji, rachunkowi prawdopodobieństwa zebrane dane zostały poddane dokładnemu przetworzeniu co pomogło w publikacji „Atlasu skutków zjawisk ekstremalnych”, który właśnie został zaprezentowany.
Dr inż. Ewelina Siwiec, ekspert Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym opowiedziała o: pracy naukowca przy zbieraniu danych np. w czasie katastrof klimatycznych oraz kulisach tworzenia Atlasu oraz o praktycznym wykorzystaniu zgromadzonej wiedzy.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr Bogdan Stefanowski (Ordynator Szpitalnego Oddziału Diagnostyczno-Terapeutycznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii), dr inż. Ewelina Siwiec (ekspert Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym)
Data emisji: 21.07.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją? - Jedynka - polskieradio.pl