Czy rewolucję w energetyce wywoła izotop z Księżyca?

Data publikacji: 27.07.2023 21:50
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 15:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Dima Zel/shutterstock
Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii – bez emisji dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Sprawność procesu wynosi aż 70 proc. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą nam wystarczyć na 250 lat.

Czy Hel-3 występuje tylko w kosmosie?

Czyste środowisko, ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zachowania proekologiczne, to dzisiaj priorytety i wyzwania współczesności. Przed nauką stoi ogromne wyzwanie opracowania technologii wykorzystania kosmicznego pierwiastka, jakim jest Hel-3, który może zrewolucjonizować energetykę. - Hel-3 jest niezwykle rzadkim pierwiastkiem. Jego pokłady można znaleźć na Księżycu. Świadczą o tym wyniki badań - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tobiasz Mayer z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. - Zanim dowiedzieliśmy się, że Hel-3 występuje na Księżycu i jest produktem wiatru słonecznego, starano się go szukać właśnie w gazowych olbrzymach, takich jak Jowisz czy Saturn. Pierwsze misje, które miały sprowadzać Hel-3, były misjami głęboko kosmicznymi - dodaje. 

Nowe regulacje kosmiczne 

Na Ziemi tego pierwiastka brakuje, ale szacuje się, że złoża na Księżycu mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię na ok. 250 lat. Jak określić prawo do eksploatacji tego, co w kosmosie i na Ziemi, gdzie państwa mają swoje granice? - Stoimy u progu nowych regulacji kosmicznych, ponieważ klasyczne prawo kosmiczne było tworzone głównie w celu demilitaryzacji przestrzeni kosmicznej oraz uniknięcia konsekwencji kosmicznego kolonializmu - podkreśla Kamil Muzyka z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. - Jednak dawało to państwom furtki, tj. udzielenie zgody na podstawie krajowych przepisów na działalność przestrzeni kosmicznej oraz stawianie obiektów czy stacji kosmicznych pod warunkiem, że ich działalność nie będzie stanowić podstaw do roszczeń terytorialnych, zawłaszczenia czy też tworzenia nieruchomości w przestrzeni kosmicznej - wyjaśnia ekspert. 

Szerokie zastosowanie energii jądrowej 

Poza energetyką energię jądrową można wykorzystać m.in. przy kontroli żywności. - Tu są izotopy używane do prześwietlania i kontroli tego, co jest w środku. Wiele produktów tych, które spożywamy, w ten sposób zostało skontrolowanych. Działa to naprawdę na naszą korzyść, ponieważ w ten sposób można sprawdzić, czy w produktach nie znajdują się żadne metale czy cząsteczki obce - tłumaczy Tobiasz Mayer. 

Czy energia jądrowa pozwala prześwietlać pojazd na granicy, by sprawdzić, co jest w zamkniętym samochodzie ciężarowym? - Prześwietla się pociągi, samochody, ciężarówki, które podróżują przez granicę. Osoby muszą opuścić pojazd, bo żeby prześwietlić metal bądź grubszą warstwę jakiegoś materiału, potrzebujemy trochę większej mocy, która może być szkodliwa dla ludzi, ale nie jest szkodliwa dla przedmiotów będących w środku - zaznacza gość "Eureki". 



POSŁUCHAJ

21:11

Czy rewolucję w energetyce wywoła izotop z Księżyca? (Eureka/Jedynka)

 

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska realizującym projekt "Polski Atom".

Zobacz także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Kamil Muzyka (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk), Tobiasz Mayer (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)

Data emisji: 27.07.2023 r.

Godzina emisji: 19.30

ans

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.