Atrakcja i element życia dworskiego. Zwierzęta w starożytnych ogrodach

Data publikacji: 26.08.2023 08:37
Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 18:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Muzeum Pergamońskie w Berlinie, brama Isztar
Muzeum Pergamońskie w Berlinie, brama Isztar, Autor - Katarzyna Witkowska
Zakazane w islamie, obecne w ogrodach perskich, asyryjskich i rzymskich, przedstawienia zwierząt i ich hodowle stanowiły atrakcję poznawczą i estetyczną. Śpiewające ptaki, ryby i dzikie zwierzęta zachowały się na malowidłach i płaskorzeźbach, dzięki czemu można odtworzyć wygląd starożytnych ogrodów.

Zainteresowanie fauną wiązało się z prestiżem, takim jak polowania, potrzebą piękna i dekoracji– egzotyczne ptaki wprowadzano do ogrodów, a większa zwierzyna, na przykład jelenie, były celem podczas łowów.

Persja – kraina rajskich ogrodów

W podróży przez starożytne ogrody warto zwrócić uwagę na te, które zakładano w Persji. Pomysły i sposób aranżacji z czasem przeniesiono także do Europy. – Znaczenie ogrodów perskich dla sztuki planowania przestrzeni ogrodów w Europie było nie do przecenienia. W Persji co prawda było dużo słońca, ale warunki do tworzenia ogrodów były trudne - mówi dr Anna Majdecka-Strzeżek, architekt krajobrazu.

Starożytni Persowie opanowali tę sztukę do perfekcji. Ich ogrody, zawsze zamknięte ogrodzeniem, wypełniała mnogość roślin, kwiatów, drzew i zwierząt. Obiekty kształtowano na bazie czterech kwater; w środku pojawiał się służący do podziwiania ogrodu pawilon albo budynek mieszkalny, co później przejęły kultury Wschodu. – W Starożytnej Persji dbano o to, aby ogród wpływał na wszystkie zmysły. A więc woda, która się tam toczyła, szumiała. Tak samo gałęzie i liście roślin. Dźwięki wydawały również zwierzęta – opowiada gość "Eureki".

Czytaj także:

Asyryjskie zwierzyńce i ogrody rzymskie

Nieco inne podejście do ogrodnictwa występowało w Asyrii, gdzie budowano specjalne zwierzyńce. Były to odpowiednio zagrodzone fragmenty terenów, gdzie zwierzęta mogły się swobodnie przemieszczać. Była to więc zarówno okazja do podziwiania fauny, jak i późniejszego polowania.

Zamiłowanie do hodowli zwierząt występowało również w antycznym Rzymie. Konie miały świadczyć o zamożności gospodarza, a z dostępnych nam materiałów historycznych wiemy także o szczególnej roli psów w tamtejszym społeczeństwie. Oprócz polowań, służyły one także do obrony domostwa.

Obecność zwierząt w antycznych rzymskich ogrodach była mocno ograniczona. Powstawały tam liczne ogrody prywatne, w których występowały głównie ryby i ptaki. Większą różnorodnością odznaczały się ogrody w wielkich rezydencjach cesarskich. – Przykładem jest Złoty Dom Nerona, rezydencja znajdująca się w obrębie Rzymu, ze sztucznym stawem zwanym Wielkim Jeziorem. Znajdowała się tam także ptaszarnia i zwierzyniec, czyli element, który pojawiał się już w ogrodach asyryjskich – podkreśla gość Eureki i dodaje, że zainteresowanie zwierzyńcami wiąże się również z zainteresowaniem starogrecką sztuką, gdzie podczas przedstawień wykorzystywano swobodnie biegające wśród ludzi zwierzęta.

Ponadto w audycji:

Obraz Złotego Wieku - renesansowy rozkwit kultury i sztuki w epoce Jagiellonów.

Międzynarodowa wystawa zabytków z kolekcji państwowych, kościelnych i prywatnych oraz kilkaset dzieł sprowadzonych z całego świata z Bodleian Library w Oksfordzie, British Library w Londynie, Metropolitan Museum w Nowych Jorku, Luwru w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze czy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie zostanie pokazanych na Wawelu. Na potrzeby tej ekspozycji, na kilka miesięcy, rezydencja polskich królów zmieni się radykalnie. O projekcie wystawy opowiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Polskie Radio sprawuje patronat nad wydarzeniem.

 

POSŁUCHAJ

23:41

Atrakcja i element życia dworskiego. Zwierzęta w starożytnych ogrodach (Eureka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Anna Majdecka-Strzeżek (architekt krajobrazu), prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 25.08.2023

Godzina emisji: 19.30

qch

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.