Muzeum Historii Polski. W jaki sposób pokazać 1000 lat historii?

Data publikacji: 30.09.2023 13:46
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 15:10
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Muzeum Historii Polski. Michał Przeperski (rzecznik prasowy) i Roman Czejarek
Muzeum Historii Polski. Michał Przeperski (rzecznik prasowy) i Roman Czejarek, Autor - Polskie Radio
Muzeum Historii Polski to wyjątkowe miejsce, zlokalizowane na warszawskiej Cytadeli. Uroczyste otwarcie miało miejsce w czwartek, 28 września. Przez trzy kolejne dni placówka zaprasza na Festiwal Otwarcia, podczas którego przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. W audycji "Jedyne Takie Miejsce" rozmawialiśmy o idei i atrakcjach Muzeum Historii Polski. 
  • Nowa siedziba Muzeum Historii Polski to blisko 45 tys. m2 na sześciu poziomach: dwóch pod- i czterech naziemnych. Uroczyste otwarcie odbyło się 28 września. 
  • Obecnie prezentowana jest wystawa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski" obejmująca ponad 500 eksponatów z najważniejszych momentów historii Polski. W przygotowaniu jest wystawa stała. 
  • Od 4 października do 10 listopada bilet do Muzeum Historii Polski będzie kosztował tylko 1 zł. W niedziele i święta państwowe wstęp wolny.

Czym jest Muzeum Historii Polski?

Muzeum Historii Polski to placówka, w której pokazano przekrój tysiącletniej historii naszej państwowości. W zbiorach znajduje się ponad 60 tys. eksponatów, z których wybrano ok. 500, tych najbardziej reprezentatywnych. - Pokazaliśmy w jaki sposób składaliśmy tę kolekcję. Żeby zwiedzający mieli wgląd w działalność muzealnika, ale też żeby zachęcić ich do zobaczenia wszystkich obiektów na wystawie stałej - tłumaczy dyrektor Robert Kostro.

YouTube/Muzeum Historii Polski w Warszawie

Wspomniana wystawa już została zaplanowana i trwa proces jej montowania. Eksponaty podzielono ze względu na sposób w jaki trafiają do muzeum. - To dary od ludzi, współpraca z archeologami, zakupy, współpraca z instytucjami, są obiekty z dziedzictwa odzyskanego - wylicza i wskazuje, że jednym z budzących najsilniejsze emocje eksponatów jest rzeźba Victoria-Victoria autorstwa Krzysztofa Bednarskiego. 

Jak opowiadać historię młodemu pokoleniu?

Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik Działu Edukacji Muzeum Historii Polski podkreśla, że do najmłodszych należy mówić w taki sposób, by zechcieli słuchać. - Bardzo często odwołujemy się do gier, do elementów interaktywnych na wystawach. Poszukujemy też ciekawych opowieści związanych z ich rówieśnikami i pokazujemy im historię z perspektywy tych rówieśników - tłumaczy rozmówczyni Romana Czejarka.


POSŁUCHAJ

47:14

Muzeum Historii Polski. W jaki sposób pokazać 1000 lat historii? Cz. 1 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

43:23

Muzeum Historii Polski. W jaki sposób pokazać 1000 lat historii? Cz. 2 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

45:19

Muzeum Historii Polski. W jaki sposób pokazać 1000 lat historii? Cz. 3 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)

    

Kiedy powstanie wystawa stała Muzeum Historii Polski?

Wspomniana wystawa stała zlokalizowana będzie na drugiej kondygnacji - to 7 300 metrów kwadratowych. - Po wizualizacji projektanci musieli przygotować kilka tysięcy szczegółowych rysunków gablot czy ścian. Mamy rozrysowane wszystkie tabliczki, miejsca dla eksponatów. Za chwilę ruszamy z pracami budowlanymi - zdradza Krzysztof Niewiadomski, kierownik Działu Programowego Wystawy Stałej. Dodaje, że prace potrwają 30 miesięcy. 

Na wystawie stałej opowiedziane zostaną dzieje Polski od wczesnego średniowiecza do czasów nam współczesnych. Pierwszym eksponatem będzie łódź drewniana wydrążona w pniu lipy, wydobyta z dna jeziora Lednickiego. - Badania wykazały, że jest to łódź z 2 poł. X wieku - zwraca uwagę gość Programu 1 Polskiego Radia. Jednym z ostatnich eksponatów będą natomiast fragmenty pomnika Feliksa Dzierżyńskiego z pl. Bankowego w Warszawie.


Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski

Od piątku 29 września do niedzieli 1 października trwa Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski. W tych dniach na zwiedzających czekają: wystawa czasowa, koncert, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci, warsztaty dla młodszych i starszych. Po jego zakończeniu, do 10 listopada, Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny.

Rzecznik Muzeum Historii Polski zwraca uwagę na odbywające się w ramach Festiwalu warsztaty. - To zajęcia rozmaitego rodzaju. Warsztaty tworzenia własnej biżuterii, warsztaty wyklejanek. Osoby zainteresowane, muszą sprawdzić czy są jeszcze wejściówki, bo siłą rzeczy jest ograniczona ilość miejsc - wylicza. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. 

Nowa placówka ma powierzchnię 44 tysięcy metrów kwadratowych, a sama powierzchnia wystawiennicza to około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt utworzenia muzeum wyniósł blisko 800 milionów złotych. Całość planowanych kosztów to ponad miliard złotych, z czego część ma być przeznaczona na utworzenie wystawy stałej. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik Działu Edukacji Muzeum Historii Polski), Krzysztof Niewiadomski (kierownik Działu Programowego Wystawy Stałej), Monika Matwiejczuk (kierownik Działu Zbiorów Muzeum Historii Polski), Aleksandra Wróbel (kierownik Działu Konserwacji Muzeum Historii Polski), prof. Jolanta Choińska-Mika (wiceszef Rady Muzeum Historii Polski), Wojciech Stanisławski (historyk), Emilia Szczęsna (kierownik Działu Komunikacji Muzeum Historii Polski), Michał Przeperski (rzecznik Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 30.09.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg/pj

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.