"»Czystki dziennikarskie« pobrzmiewają bardzo groźnie". Prof. Jabłoński o zapowiedziach zmian w mediach publicznych

Data publikacji: 27.10.2023 12:36
Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 13:37
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
- Całe środowisko powinno być zainteresowana sprawą. Taka samoobrona środowiska przed zbyt daleko idącymi zakusami jest czymś normalnym w każdym cywilizowanym kraju - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Arkadiusz Jabłoński, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, komentując list otwarty dziennikarzy.

Obecnie zarządy mediów publicznych powoływane są przez Radę Mediów Narodowych, działającą na podstawie ustawy. W Radzie zasiadają między innymi rekomendowani przez Zjednoczoną Prawicę i wybrani przez Sejm Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Zostali oni wybrani w 2022 roku na sześcioletnią kadencję, gwarantowaną ustawą. W składzie RMN są jeszcze Robert Kwiatkowski i Marek Rutka zgłoszeni przez Lewicę.

Pomysł przejęcia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP miałby polegać na unieważnieniu tych powołań. Miejsca dotychczasowych członków RMN mieliby zająć nowi, z nadania PO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Innym pomysłem miałoby być postawienie mediów publicznych, działających w formie spółek prawa handlowego, w stan likwidacji, co umożliwiłoby zawieszenie obecnych władz, wprowadzenie zarządów komisarycznych, a w dalszej kolejności przeprowadzenie masowych zwolnień nieprzychylnych nowej władzy dziennikarzy. Likwidacja TVP, PR i PAP byłaby złamaniem ustawy o radiofonii i telewizji.

Czytaj także:

"Groźby powinny być potępiane"

Prof. Jabłoński pytany o zapowiadane przez opozycję "czystki" w mediach publicznych ocenił, że byłaby to bardzo zła informacja. - Wydaje się, że nie ma nic tak istotnego dla polskiej demokracji, jak pluralizm medialny - zauważył politolog.

Dodał, że ewentualne zmiany powinny odbywać się w "sposób cywilizowany". - A takim na pewno nie są "czystki dziennikarskie", które pobrzmiewają bardzo groźnie - podkreślił gość Polskiego Radia. - To nie jest tylko pozbawienie kogoś pracy w danym medium, ale pojawiają się groźby, że ktoś zostanie wykluczony z zawodu dziennikarskiego - tłumaczył pojawiające się zapowiedzi. Podkreślił, że tego typu groźby pojawiające się w jakimkolwiek środowisku powinny być potępiane.

Pytany o list otwarty dziennikarzy zaznaczył, że powinien on zgromadzić znacznie większą liczbę dziennikarzy. - Całe środowisko powinno być tym zainteresowane, bo raz rządzą jedni, a za cztery lata mogą rządzić drudzy. Taka obrona, a nawet samoobrona środowiska przed zbyt daleko idącymi zakusami jest czymś normalnym w każdym cywilizowanym kraju - dodał.

List otwarty dziennikarzy 

W związku z zapowiedziami opozycji dotyczącymi likwidacji mediów publicznych w obecnym kształcie na portalu wPolityce.pl ukazał się list otwarty kilkudziesięciu dziennikarzy, którzy sprzeciwiają się "czystkom" w mediach.

"Słyszymy skandaliczne zapowiedzi politycznych czystek w mediach publicznych i prywatnych. Grozi się zemstą dziennikarzom pracującym w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Tworzone są listy proskrypcyjne dziennikarzy, których ma dotknąć faktyczny zakaz uprawiania zawodu. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w Polsce od 1989 r. i przypomina praktyki żywcem wyjęte ze stanu wojennego" - czytamy w liście otwartym podpisanym przez dziennikarzy publicznych i prywatnych mediów w Polsce.

Pod listem podpisali się (w kolejności alfabetycznej): Michał Adamczyk, Goran Andrijanić, Wojciech Biedroń, Dominika Ćosić, Maria Dłużewska, Lidia Dudkiewicz, Marek Formela, Grzegorz Górny, Piotr Gursztyn, Jerzy Jachowicz, Agnieszka Kamińska, Jaromir Kwiatkowski, Paweł Kwieciński, Dorota Kania, Michał Karnowski, Jacek Karnowski, Piotr Kotomski, Elżbieta Królikowska-Avis, Jędrzej Lipski, Jakub Maciejewski, Lech Makowiecki, Wojciech Majsner, Miłosz Manasterski, Bernard Margueritte, Marzena Nykiel, Mariusz Pilis, Paweł Piszczek, Andrzej Potocki, Samuel Pereira, Marek Pyza, Anna Raczyńska, Wojciech Reszczyński, Arkadiusz Rogowski, Andrzej Rybałt, Aleksandra Rybińska, Piotr Samsik, Daniel Sawicki, Ewa Stankiewicz, Wojciech Surmacz, Przemysław Szymańczyk, Marcin Tulicki, Aleksander Wierzejski, Marcin Wikło, Bronisław Wildstein, Anna Zapert, Marcin Żminkowski, Janusz Życzkowski.

W audycji mowa była także o warunkach przyznania funduszy z KPO dla Polski, a także groźbach rozliczania przez opozycję poprzedniej władzy.

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

09:55

Prof. Arkadiusz Jabłoński o zapowiedziach opozycji likwidowania mediów publicznych i bieżących sprawach politycznych (W samo południe/Jedynka)

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Data emisji: 27.10.2023

Godzina emisji: 12.23

st

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.