Zaskakujące odkrycie
Planetolodzy z Pennsylvania State University przeprowadzili z kolei symulację erozji powierzchni Marsa i dokonali zaskakującego odkrycia. Otóż stwierdzili, że część marsjańskich kraterów to najprawdopodobniej pozostałości po dawnych rzekach. Analizę przeprowadził system komputerowy, który dane z Marsa odniósł do analiz odkładających się miliony lat osadów na dnie Zatoki Meksykańskiej. - Na powierzchni Marsa widzimy bardzo wiele śladów po dawnych przepływach rzek, po obecności też jezior, tzn. część powierzchni Marsa pokrywają minerały, które powstają w wyniku oddziaływania z wodą - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr hab. Marcin Kiraga z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. - W skałach osadowych, które wypełniają krater Gala, który badał łazik Curiosity, zaobserwowano struktury, które po przeprowadzeniu symulacji (jak erozja może przebiegać w tamtym obszarze) zostały zinterpretowane jako pozostałości właśnie po przepływie wody - dodaje.
Na Marsie była woda?
- Po powstaniu Układu Słonecznego, ok. 4,5 miliarda lat temu, w pierwszym okresie Mars wydawał się być planetą, która posiadała dość gęstą atmosferę, przynajmniej na tyle gęstą, żeby tam mogły panować odpowiednie warunki do istnienia wody w stanie ciekłym - wyjaśnia gość Jedynki. - Obecnie na Marsie istnieje dużo wody tylko w postaci lodu. Są obszary, w których lód kryje się pod powierzchnią Marsa, i są obszary, gdzie właściwie nawet te ślady lodu są widoczne na dnie niektórych kraterów - zaznacza.
Gość "Eureki" zwraca uwagę, że Mars jest ciekawą planetą o urozmaiconym ukształtowaniu powierzchni. - Są tam struktury tektoniczne, struktury wulkaniczne, kratery uderzeniowe czy ślady erozji związane z płynącą wodą sprzed tych miliardów lat. Ciągle następuje erozja w związku z wiatrami, tak że cały czas jest to aktywna planeta - dodaje.
Ponadto w audycji:
Most, który łączy Europę i Azję - w pełni obciążony ugina się na 90 centymetrów, a w chwili otwarcia był pierwszą konstrukcją łączącą te dwa kontynenty od czasów pontonowego mostu wzniesionego przez armię perską.
50 lat temu, 30 października 1973 roku, otwarto I Most Bosforski łączący dwie dzielnice Stambułu - Ortaköy w Europie i Beylerbeyi w Azji.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Jakub Domoradzki
Goście: dr hab. Marcin Kiraga (Obserwatorium Astronomiczne UW), dr hab. inż. Janusz Rymsza (Instytut Badawczy Dróg i Mostów)
Data emisji: 30.10.2023
Godzina emisji: 19.30
PAP/ans