Prezydent Joe Biden, podpisując rozporządzenie wykonawcze, stwierdził, że w przypadku sztucznej inteligencji wyzwań jest sporo. Jednym z nich jest to, że może być ona wykorzystywana również do produkcji fałszywych treści i dezinformacji.
- Zagrożeń jest bardzo wiele. Sztuczna inteligencja czy tego typu systemy polegają na pewnej autonomii. Problem polega na tym, że autonomia zakłada, iż ten, który tworzy tego typu oprogramowanie i uczy czy karmi danymi algorytmy, bardzo często nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji działania systemu - komentuje dr Mirosław Gumularz.
Ekspert dodaje: - Podkreśla się, że głównym zagrożeniem jest to, iż często możemy sprowadzić pewne ryzyka w sposób nieświadomy. To znaczy często możemy nie wiedzieć, jakie będą konsekwencje działania tego typu mechanizmu.
Problemem może nie być świadome działanie człowieka
Dr Mirosław Gumularz wyjaśnia, że największym problemem, może nie być "zły człowiek". - Być może sama produkcja oprogramowania nieuwzględniająca tego etycznego aspektu, w sposób nieumyślny i nieświadomie może sprowadzić ryzyka. Zakładamy nie tylko scenariusze, kiedy ktoś świadomie konstruuje mechanizm w taki sposób, aby szkodził, ale również takie, kiedy nie panujemy nad tym efektem i robimy to nieświadomie - tłumaczy.
Regulacje w Europie
Z dokumentów, które widzieli dziennikarze Agencji Reutera ws. porozumienia Niemiec, Włoch i Francji, wynika, że przynajmniej na początku miałoby nie być żadnych sankcji dla podmiotów tworzących sztuczną inteligencję, jeśli ta byłaby wykorzystywana w sposób szkodliwy.
- Regulacja nowych technologii zmierza obecnie bardziej w kierunku branżowych regulacji miękkiego prawa niż uregulowania wprost w aktach prawnych. Pewnie też chodzi o to, żeby nie wystraszyć technologii, żeby firmy nie zaczęły masowo przenosić się z Unii Europejskiej do innych jurysdykcji w celu uniknięcia sankcji - mówi dr Mirosław Gumularz.
Z kolei Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą, w której proponuje się m.in. utworzenie urzędu ds. sztucznej inteligencji. - Siłą rzeczy, jeżeli wejdą nowe przepisy i wymogi, będą musiały powstać organy, które będą skutecznie zapewniać realizację tych wymogów. Wiemy z doświadczenia, że bez powstania wyspecjalizowanych organów, które będą miały wiedzę, doświadczenie i know-how w tym zakresie, to regulacja sama w sobie nie ochroni nikogo - twierdzi ekspert.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Prezentacja pierwszego w Polsce raportu na temat problemów i potrzeb dzieci z Ukrainy przedstawionych z ich perspektywy. Raport prezentuje UNICEF z okazji Światowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada. Materiał: Anna Depczyńska.
- Liberał Javier Milei wygrał wybory prezydenckie w Argentynie, kraju, który przechodzi potężny kryzys. W ostatnim czasie inflacja wynosiła ponad 140 procent. Materiał: Magdalena Skajewska. Gość: prof. Cezary Taracha, KUL.
- Oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Finlandii. W ostatnich dniach Rosja zintensyfikowanego działania hybrydowe na granicy z tym krajem - pojawia się tam coraz więcej migrantów. W odpowiedzi Finlandia zamknęła cztery przejścia graniczne. Materiał: Sylwia Białek. Gość: dr Damian Szacawa, UMCS, Instytut Europy Środkowej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Mirosław Gumularz (prawnik specjalizujący się w prawie nowych technologii, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito), prof. Cezary Taracha (KUL), dr Damian Szacawa (UMCS, Instytut Europy Środkowej)
Data emisji: 20.11.2023
Godzina emisji: 17.28
DS