Dr Gumularz o przepisach ws. sztucznej inteligencji: zmierzają w kierunku regulacji miękkiego prawa

Data publikacji: 20.11.2023 19:30
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 19:36
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na świecie opracowywane są regulacje ws. sztucznej inteligencji
Na świecie opracowywane są regulacje ws. sztucznej inteligencji, Autor - NicoElNino/shutterstock
Niemcy, Francja i Włochy porozumiały się co do tego, jak powinien zostać uregulowany sektor sztucznej inteligencji. - Regulacja nowych technologii zmierza obecnie bardziej w kierunku branżowych regulacji miękkiego prawa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mirosław Gumularz, prawnik specjalizujący się w prawie nowych technologii, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito.
  • Agencja Reutera poinformowała, że Niemcy, Francja i Włochy porozumiały się w sprawie regulacji sztucznej inteligencji.
  • Strony porozumienia chcą, by jego zapisy dotyczyły zarówno mniejszych, jak i większych podmiotów.
  • Równolegle negocjacje w tej sprawie toczą się na poziomie Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.
  • Swoje pierwsze regulacje przygotowały też w tym miesiącu Stany Zjednoczone.

Prezydent Joe Biden, podpisując rozporządzenie wykonawcze, stwierdził, że w przypadku sztucznej inteligencji wyzwań jest sporo. Jednym z nich jest to, że może być ona wykorzystywana również do produkcji fałszywych treści i dezinformacji.

- Zagrożeń jest bardzo wiele. Sztuczna inteligencja czy tego typu systemy polegają na pewnej autonomii. Problem polega na tym, że autonomia zakłada, iż ten, który tworzy tego typu oprogramowanie i uczy czy karmi danymi algorytmy, bardzo często nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji działania systemu - komentuje dr Mirosław Gumularz.

Ekspert dodaje: - Podkreśla się, że głównym zagrożeniem jest to, iż często możemy sprowadzić pewne ryzyka w sposób nieświadomy. To znaczy często możemy nie wiedzieć, jakie będą konsekwencje działania tego typu mechanizmu.


POSŁUCHAJ

32:17

Dr Gumularz o przepisach ws. sztucznej inteligencji: zmierzają w kierunku regulacji miękkiego prawa (Jedynka/Więcej świata)


Problemem może nie być świadome działanie człowieka

Dr Mirosław Gumularz wyjaśnia, że największym problemem, może nie być "zły człowiek". - Być może sama produkcja oprogramowania nieuwzględniająca tego etycznego aspektu, w sposób nieumyślny i nieświadomie może sprowadzić ryzyka. Zakładamy nie tylko scenariusze, kiedy ktoś świadomie konstruuje mechanizm w taki sposób, aby szkodził, ale również takie, kiedy nie panujemy nad tym efektem i robimy to nieświadomie - tłumaczy.

Regulacje w Europie

Z dokumentów, które widzieli dziennikarze Agencji Reutera ws. porozumienia Niemiec, Włoch i Francji, wynika, że przynajmniej na początku miałoby nie być żadnych sankcji dla podmiotów tworzących sztuczną inteligencję, jeśli ta byłaby wykorzystywana w sposób szkodliwy.

- Regulacja nowych technologii zmierza obecnie bardziej w kierunku branżowych regulacji miękkiego prawa niż uregulowania wprost w aktach prawnych. Pewnie też chodzi o to, żeby nie wystraszyć technologii, żeby firmy nie zaczęły masowo przenosić się z Unii Europejskiej do innych jurysdykcji w celu uniknięcia sankcji - mówi dr Mirosław Gumularz.

Z kolei Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą, w której proponuje się m.in. utworzenie urzędu ds. sztucznej inteligencji. - Siłą rzeczy, jeżeli wejdą nowe przepisy i wymogi, będą musiały powstać organy, które będą skutecznie zapewniać realizację tych wymogów. Wiemy z doświadczenia, że bez powstania wyspecjalizowanych organów, które będą miały wiedzę, doświadczenie i know-how w tym zakresie, to regulacja sama w sobie nie ochroni nikogo - twierdzi ekspert.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Prezentacja pierwszego w Polsce raportu na temat problemów i potrzeb dzieci z Ukrainy przedstawionych z ich perspektywy. Raport prezentuje UNICEF z okazji Światowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada. Materiał: Anna Depczyńska.

- Liberał Javier Milei wygrał wybory prezydenckie w Argentynie, kraju, który przechodzi potężny kryzys. W ostatnim czasie inflacja wynosiła ponad 140 procent. Materiał: Magdalena Skajewska. Gość: prof. Cezary Taracha, KUL.

- Oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Finlandii. W ostatnich dniach Rosja zintensyfikowanego działania hybrydowe na granicy z tym krajem - pojawia się tam coraz więcej migrantów. W odpowiedzi Finlandia zamknęła cztery przejścia graniczne. Materiał: Sylwia Białek. Gość: dr Damian Szacawa, UMCS, Instytut Europy Środkowej.

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Mirosław Gumularz (prawnik specjalizujący się w prawie nowych technologii, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito), prof. Cezary Taracha (KUL), dr Damian Szacawa (UMCS, Instytut Europy Środkowej)

Data emisji: 20.11.2023

Godzina emisji: 17.28

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.