Jaka broń zastąpiła w dawnej Europie miecze i kusze?

Data publikacji: 07.12.2023 14:43
Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 15:21
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W XVI wieku rycerze zaczęli tracić na znaczeniu. Walka przy pomocy mieczy nie był już tak skuteczna jak kiedyś
W XVI wieku rycerze zaczęli tracić na znaczeniu. Walka przy pomocy mieczy nie był już tak skuteczna jak kiedyś, Autor - Gorodenkoff/shutterstock
Północne Włochy i południowe Niemcy to najważniejsze ośrodki XVI wieku, w których powstawała coraz to nowocześniejsza i skuteczniejsza broń. Szlak najlepszego uzbrojenia Starego Kontynentu prowadził wtedy z Norymbergii do Mediolanu. Dlaczego do lamusa zaczęły odchodzić miecze i kusze?
  • Na Zamku Królewskim w Warszawie można obejrzeć wystawę pt. "Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy".
  • Wystawa przedstawia oręż niemiecki i włoski z XVI i XVII w. Ekspozycja prezentuje sposób działania broni i sposoby jej wytwarzania.
  • Seria konfliktów zbrojnych w latach 1494-1559 przez ponad pół wieku rozdzierała Półwysep Apeniński i stała się machiną napędzającą rozwój rzemiosła związanego ze sztuką niszczenia.

Technologiczny przełom w kwestii uzbrojenia, oręża i taktyki walki - jak dowiadujemy się na wystawie - dokonał się w pierwszym półwieczu XVI wieku.

- Ziemiami Półwyspu Apenińskiego wstrząsnął olbrzymi konflikt militarny, w którym brały udział Francja, Cesarstwo Niemieckie, wojska hiszpańskie i wojska miast włoskich. Można powiedzieć, że na polu bitwy spotkało się ileś nacji i skonfrontowano metody walki różnych narodów. Okazało się wtedy, co jest skuteczne, co mniej i co wygrywa na polu bitwy. Bezsprzecznie wygrali Niemcy - opowiada dr Tomasz Mleczek, kurator wystawy z Zamku Królewskiego w Warszawie.


POSŁUCHAJ

25:12

Jaka broń zastąpiła w dawnej Europie miecze i kusze? (Jedynka/Eureka)

 

Zawodowy żołnierz zastąpił rycerza

Kultura rycerska zaczęła ustępować pola bardziej nowoczesnym i bezwzględnym metodom szybkiej i skutecznej eliminacji przeciwnika. - Rycerstwo odchodzi do lamusa, a walka fair przestaje być walką, która jest skuteczna, ponieważ na polu bitwy pojawiają się zawodowi żołnierze, którzy służą za konkretny żołd, są własnością danego władcy i muszą walczyć tak długo jak trwa kontakt dla niego - mówi dr Tomasz Mleczek.

To w północnej Italii i południowych Niemczech znajdowały się najważniejsze ośrodki płatnerskie, w których rzemieślnicy produkowali zmodyfikowaną zbroję i nowocześniejszą broń. - Można powiedzieć, że jest to wyścig między płatnerzami a rzemieślnikami, którzy wytwarzają broń. Płatnerze chcą ochronić człowieka swoim wyrobem, natomiast mieczownik, który produkuje miecze czy rusznikarz produkujący broń palną, chce tę zbroję zniszczyć - wyjaśnia.

Ekspert dodaje: - Południe Niemiec i północ Włoch to dwa potężne centra wytwórstwa. Norymberga, Landshut, Innsbruck… M.in. dlatego, że Maksymilian zobaczył organizację płatnerskich warsztatów włoskich i na ich wzór stworzył własne centrum w Innsbrucku (po kongresie wiedeńskim 1814-1815 Innsbruck i Tyrol zostały uznane częścią Austrii - red.). Na północy Włoch, przekraczając przełęcz Brenner, mamy takie miasto jak Mediolan.

Ręczna broń palna i drzewcowa

Jakie bronie pojawiły się na rynku, którym dysponowali żołnierze? - Przede wszystkim ręczna broń palna oraz broń drzewcowa. Rycerz, który walczy mieczem, nie jest w stanie tym mieczem uszkodzić zbroi, która okrywa ciało jego przeciwnika - twierdzi dr Tomasz Mleczek.

Ręczna broń palna funkcjonowała w Europie już od XIV wieku, ale nie na taką skalę jak dwa stulecia później. - Tak samo artyleria. Wcześniejsza była ustawiana na specjalnych kozłach, a później toczyło się ją na lawetach. Dzięki temu mogła być znacznie skuteczniej używana na polu bitwy, jak i znacznie skuteczniej transportowana. Też szybciej podstawia się ją pod mury obleganej twierdzy - mówi gość Jedynki.

Poza tym w audycji:

Pole elekcyjne jako scena polityki realnej oraz symbolicznej. W 1572 roku umarł bezpotomnie ostatni król z dynastii Jagiellonów - Zygmunt August. Rzeczpospolita musiała zmierzyć się z problemem wyboru nowego władcy. Jak zorganizowana została pierwsza wolna elekcja? Dlaczego wybrano taką właśnie formułę spotkania na przedpolach Warszawy? Jakie miało to konsekwencje dla miasta? Jakie obowiązywały reguły i przepisy porządkowe?

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Wojciech Tygielski (Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego), Tomasz Mleczek (Zamek Królewski w Warszawie)

Data emisji: 6.12.2023 

Godzina emisji: 19.30

DS

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.